banner203

banner222

Vali Ayhan: Din Görevlilerini toplumun inşa ve ihyası için çok önemsiyorum

Sivas Valisi Salih Ayhan, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla salgınla mücadelede etkin görev yapan din görevlilerini ödüllendirdi.

Sivas Müftülüğü 07.10.2020, 17:47
Vali Ayhan: Din Görevlilerini toplumun inşa ve ihyası için çok önemsiyorum
© Diyanet Haber

Sivas Valisi Salih Ayhan, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla İl Salgın Denetim Ekipleri bünyesinde mahalle sorumlusu olarak görev yapan din görevlileri onuruna düzenlenen programa katıldı.

Vali Salih Ayhan, Covit-19 Pandemisi süresince Sivas merkezde 62 mahallede aktif olarak görev yapan ve salgına yakalanan vatandaşları, kimi zaman evlerinde ziyaret ederek kimi zaman da telefonla arayarak manevi destek vermeye ve vatandaşların kontrolünü sağlamaya çalışan din görevlileriyle bir araya geldi.

Vali Ayhan, programda yaptığı konuşmada, tüm din görevlilerin Camiler ve Din Görevliler Haftası'nı kutlayarak sözlerine başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının örgütlenme yapısının güçlü olduğunu kaydeden Vali Ayhan, "Toplumu inşa ve ihya etmede, doğru olana yönlendirmede çok önemli göreviniz var. Öğretmenler kadar, din görevlilerini de çok önemsiyorum. Sivas’ta göreve geldiğimiz günden beri elimizden geldiği kadar, dilimiz döndüğü kadar irademiz ölçüsünde buraları önemsetmek, sadece yaşlılarımızın uğradığı yer değil, çocuklarımız için de sempatik hale getirmek için çalışıyoruz. Hedef koyduk, projeler geliştirdik. Sivas'ta bu konuda iyi bir ahenk ve uyum var. “Camide Olmak” benim için önemli bir proje." dedi.
İmamların mahallelerine hakim olduğunu kaydeden Vali Ayhan, "Vatandaşlara daha yakın mesafedesiniz. Salgına yakalanan vatandaşlarımıza manevi anlamda hem bir terapi hem de somut ihtiyaçlarını karşılamak için sizlerin desteğine ihtiyacımız vardı. İmamlarımız da bu sürecin içine girdi. Hepinize teşekkür ediyorum. Olumlu sonuçlar aldık." diye konuştu.

Programın sonunda, Vefa Sosyal Destek Gruplarında ve İl Salgın Denetim Ekiplerinde görev alarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamada ve salgınla mücadelede etkin görev yapan din görevlilerini, Vali Salih Ayhan ve Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak başarı belgesi vererek taltif etti.

-Emekli din görevlileri unutulmadı

Öte yandan Sivas İl Müftülüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında emekli din görevlilerine yönelik vefa programı düzenledi.

Kadı Burhaneddin Eğitim Merkezinde düzenlenen programa Müftü Vekili Ünal, Müftü Yardımcıları Dr. Halil Taşpınar, Dr. Hüseyin Karayaka ve Şube Müdürleri Veysel Yılmaz ve Ziya Soylu ile 2020 yılı içinde emekli olan din görevlileri katıldı.

Programda konuşan Müftü Vekili Tan, “Bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftasını ’Cami ve İlim’ teması etrafından kutladık ve çeşitli programlar icra ettik. Programlarımızın son gününde ise 2020 yılı içinde emekli olan tüm görevlilerimizle bir araya gelerek emeklilik hayatlarında kendilerine sağlık ve mutluluklar dilemek istedik.” dedi.

Belki her görevin emekliliği olur ama din görevliliğinin emekliliği olmaz diyen Müftü Tan, ‘‘Hocalarımız yine minbere ve mihraba geçerek, insanlara vaaz ve nasihat vererek bu görevlerini sürdürürler. Rabbimde sizleri minberden, mihraptan ayrı koymasın. Yaşamınızın sonunu kadar camilere bağlı kullar eylesin. Uzun yıllar feragatle değerli bir görevi ifa etmenin sonunda emeklilik hakkını kazanma bahtiyarlığına ermiş bulunuyorsunuz. Diyanet İşleri Başkanlığı camiası adına sizlere teşekkürlerimi sunar, Yüce Allah’tan sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim.” ifadelerini kaydetti.

Emekli din görevlilerinin hatıralarını paylaştıkları programın sonunda kendilerine hizmet teşekkür belgesi takdim edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner220
Yorumlar (0)