banner250

banner246

Allah katında aile reisinin değeri, eşine ve yakınlarına verdiği değerle ölçülür

Sivas İl Müftülüğünce Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle ‘Hz. Peygamber ve Aile’ konulu konferans düzenlendi.

Sivas Müftülüğü 19.11.2019, 16:35
Allah katında aile reisinin değeri, eşine ve yakınlarına verdiği değerle ölçülür
© Diyanet Haber

Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan Sivas İl Müftüsü Yusuf Akkuş; “Allah-u Teâlâ (c.c.) insanların dünyada ve ahirette mutlu olabilmeleri ve aile içinde de huzuru ve saadeti yakalayabilmeleri için bizlere Kur’an-ı Kerim’i gönderdi. Ama ne yazık ki insanların yazılımı olarak indirilen bu yüce kitabı, evimizin bir köşesinde unutarak huzuru başka yerlerde aramaya başladık.” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse ise Hz. Muhammed’in (s.a.s.) in aile içindeki örnek davranışlarına ve aileye verdiği öneme işaret ederek şöyle devam etti:

“Peşinen söylemek gerekir ki onun aile reisi olarak çizdiği portre de hayranlıkla izlenecek mükemmelliktedir.  Sabrın, merhametin,  teennili davranışın, anlayışlılığın, inceliğin, hoşgörünün ve sorumluluğun timsalidir ve bu faziletler belki de hiç kimsede kendini bu denli güzel ifade edememiştir.

Hz. Peygamber (s.a.s.), ehlinin yakınlarına da iltifat ve alakayı ihmal etmemiş, vefat eden eşi Hz. Hatice’nin yakınlarını ve dostlarını da gözeterek eşi bulunmaz bir vefa örneği olmuştur.

Allah katında aile reisinin değeri, eşine ve yakınlarına verdiği değerle ölçülür. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

‘Sizin en hayırlınız, ailesi için hayırlı olanıdır. Bana gelince ben, aileme karşı sizden en hayırlı olanınızım.’

Bir eş ve babanın ailesine olan ilgisinin en önemli göstergesi, onlarla birlikte vakit geçirmesidir. Hz. Peygamber (s.a.v) buna itina eder, ne ibadeti, ne arkadaşlarıyla geçirdiği vakit ne de dünya meşguliyeti buna mani olmazdı. O, ailesi ile birlikte olduğunda, onlarla sohbet eder, hal ve hatırlarını sorar, şakalaşır ve eğitmeye çalışırdı.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?