banner250

banner246

Sinop’tan kutsal beldelere yolculuk

Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonu ile hacca gidecek olan hacı adayları için Sinop İl Müftülüğü tarafından Alaaddin Camii’nde uğurlama programı yapıldı

Sinop Müftülüğü 18.07.2019, 10:20
Sinop’tan kutsal beldelere yolculuk
© Diyanet Haber

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilahiler okundu tekbir ve telbiyeler getirildi.

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Sizler bu senenin en şanslılarısınız. Merhum şair Süleyman Nahifi ne güzel söylemiş

“Kime ki Ka’be nasib olsa Hüda rahmet eder

Her kişi hanesine sevdiğin davet eder”

Kimileriniz yıllardır bu günü bekliyordu. Artık sıranız geldi, Kâbe-i Muazzama’yı görme ve Medine-i Münevvere topraklarına ayak basma şerefine sizler de kavuşacaksınız. O topraklarda zemzem suyunu doyasıya içeceksiniz. Hepiniz seçilmiş insanlarsınız. Allah’ın hac vazifesini müjdelediği kişilersiniz. Değerli hacı adaylarımız, bilmelisiniz ki şeytan o topraklarda sizleri çok dürtecek, taşkınlığa günaha davet edecek. Sizler orada şeytan taşlarken aslında kendi nefsinizi taşlayacaksınız. Nefsinizi koruyun, şeytanın davetine icabet etmeyin. Asıl önemli olan orada hacı olmak değil, döndüğünüzde hacılığınızı sürdürmektir Kâbe-i Muazzama’da temizlenip memleketinize döneceksiniz, döndüğünüzde hacı lakabınızı korumaya özen gösterin. O topraklara gitmek kadar önemli bir şey daha var; o da döndüğünüzde hacı olarak kalabilmektir. Rasülüllah (sav) Efendimize bizlerin selamlarını götüreceksiniz. Oraya vardığınızda sizlerin üzerine düşen en önemli vazifelerden biri de kendi şahsınıza, ailenize ve çoluk çocuğunuza dua etmek kadar İslam coğrafyasında yaşayan Müslüman kardeşlerimize zulümden kurtularak selamete ulaşmaları, ülkemize birlik ve beraberliği için de dua etmenizdir. Sevgili Rasülümüz (sav) Efendimiz “umre ibadeti daha sonraki umreye kadar işlenecek günahlara kefarettir. Mebrur haccın karşılığı ise ancak cennettir.” buyurmuşlardır. Cenab-ı Hak mebrur bir hac ibadeti yapmayı  nasip eylesin.” dedi.

Hacı adayları İl Müftüsü Çelik’in yaptığı duanın ardından eş dost ve akrabalarıyla vedalaşarak kutsal yolculuğa uğurlandı.

Boyabat ilçe Müftüsü İsa Sağlam’ın kafile başkanı olarak görevlendirildiği Hac yolculuğu, 22 Ağustos 2019 tarihinde de Cidde Hava Limanından Samsun Havalimanına dönüş için planlandığı belirtildi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?