banner250

banner203

Din görevlisi veresiye defterini satın aldı

Sinop İl Müftülüğü bünyesinde hizmet veren bir din görevlisi, görev yaptığı mahallede, mahalle bakkalından veresiye alışveriş yapanların tüm borçlarını ödedi.

Sinop Müftülüğü 09.04.2020, 12:17
Din görevlisi veresiye defterini satın aldı
© Diyanet Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs salgını dolayısıyla mağduriyet yaşayan vatandaşlara destek olmak amacıyla başlattığı, "Milli Dayanışma Kampanyası"na, toplumun her kesiminden destek yağdı.

Hayırseverler, gerek bireysel olarak gerekse sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yaşlı, hasta, engelli, işsiz veya iş yerini kapatmak zorunda kalan vatandaşların yardımına koştu.

Sinop’ta ise bir bir din görevlisi, yardımlaşmanın en güzel örneğini sergiledi. Din görevlisi, görev yaptığı mahallede, mahalle bakkalının veresiye defterindeki tüm borçları ödedi.

Geçmişten beri her zaman ve her şartta topluma rehberlik ve önderlik eden, topluma dini ve manevi rehberlik hizmeti sunan din görevlileri, bir yandan Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmaları kapsamında gece gündüz demeden ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşarken, diğer taraftan kendi imkânları dahilinde yardıma muhtaç ailelere destek sağlıyor.

Diyanet Haber'e il genelinde yapılan çalışmalara dair açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Merkez Korucuk Camii'nde görev yapan imam hatibin, Korucuk Mahallesi'nde ihtiyaç sahiplerinin mahalle bakkalına biriken borşlarını ödeyerek, ülke olarak zor günlerden geçilen bu günlerde örnek bir davranış sergilediğini belirtti.

Cami imamının bakkaldaki veresiye defterini satın alarak mahalle sakinlerini maddi anlamda rahatlattığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"İmam arkadaşımızın yapmış olduğu bu davranış aslında bir Osmanlı geleneğidir. Bizim köklerimizde olan bu güzel davranışı arkadaşımız yeniden yaşatmış oldu. Osmanlı’da veresiye defterine 'zimem' deniliyordu. Bu defter varlıklı insanlar tarafından satın alınarak, ihtiyaç sahiplerinin borçlarının silinmesi sağlanıyordu. Yıllar geçse de dayanışma ruhunu kaybetmeyen bu millet, sıkıntılı dönemlerinde özüne dönmesini bilmiş, toplumdaki fakirleri ve ihtiyaç sahiplerini incitmeden onların bakkala ve markete olan borçlarını ödemeyi kendisine vazife edinmişlerdir. İsminin verilmesini istemeyen bu görevlimiz arkadaşlarıyla aralarında topladıkları para ile 20 hanenin bakkala olan 4 bin 500 TL'lik borcunu ödemiştir. Din görevlilerimiz bir yandan sahada yaşlı, hasta ve ihtiyaç sahibi ailelerin yardımına koşarken bir yandan da böyle güzel çalışmalara imza atıyor. Onlar bu sürecin adsız kahramanları. İnşallah bu zorlu günleri dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde aşacağız."

İl Müftüsü Çelik, Sinop Müftülüğünün henüz Vefa Grubu kurulmadan harekete geçtiğini belirterek, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını giderme ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme görevini büyük bir gayretle yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (13)
Vatandaş 1 yıl önce
Benim bildiğim hayır hasenat gizli yapılır. Yapılan hayırın reklamı olmamalı. Birde bunu diyanet haber yapmış.
Mehmet akif 1 yıl önce
Allah kabul etsin, rabbim böyle samimi imamlarımuzın sayısını artırsın
Davut erden. 1 yıl önce
Allah razı olsun. Değerli mrslektaşim Rabbim Rabbim mükafaatını cennet olarak ihsan eylesin.
Lütfiye Ç. 1 yıl önce
Dine ve din görevlilerimize karşı olan ön yargıların, tüm tabuların tek tek yıkılması, gerçek dinimizi, Kur'an ve sünney ışığında yaşamak dileğimle ve bu örnek iyilik çalışmalarıyla unuttuğumuz dini değerlerimizi bizlere hatırlatan ve yüzlerimizi gülümseterek atan kalplerimizin var olduğunu hissettiren din görevlikerimize sonsuz teşekkürler. Toplymumuz içinde hak ettiğiniz değere, saygıya kavuşmanız dileğimle. En içten iyilikleriniz ve güzel emekleriniz için Allah razı olsun hepinizdem. Selam ve Dua ile....
Talha 1 yıl önce
Her il ve ilçe SENDİKA başkanlarının da mutlaka bu güzel geleneği sürdürmelerini bekliyoruz. Çok konuşmak yerine biraz hayırlı iş yapsınlar.
Remzi Özkan 1 yıl önce
Çok güzel, böyle güzel hasletlere devam edenler çoğalır inşaELLAH
Halil ERGÜN 1 yıl önce
Hiçbir iyilik karşılıksız kalmaz. Rabbim sizlerden razı olsun inşAllah
Mustafa Cesur 1 yıl önce
TEBRİKLER ALLAH RAZI OLSUN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?