banner250

banner246

Çocuklar ve aileler camide buluştu

Sinop İl Müftülüğü, yaz Kur’an kurslarında eğitim alan öğrencileri ve ailelerini camide buluşturdu.

Sinop Müftülüğü 30.07.2019, 11:13
Çocuklar ve aileler camide buluştu
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde sürdürülen “Biz Bir Aileyiz, Ailece Camideyiz” projesi kapsamında Sinop Müftülüğü, yaz Kur’an kurslarında eğitim gören çocuklara ve ailelerine yönelik program düzenledi.

Alaaddin Camii’nde cemaatle kılınan öğle namazının ardından program, yaz Kur’an kursuna devam eden öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Öğrenciler tarafından okunan aşr-ı şerifler, sureler ve ilahiler, velileri duygulandırdı.

Programda konuşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, şunları kaydetti:

“Çocuk, İslam ümmetinin istikbalidir”

“Çocuk, İslam ümmetinin istikbalidir. Camilerimizde çocuk olmadığı zaman, dinin güzelliklerini, Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) güzel ahlakını gelecek nesillere taşıma konusunda büyük sıkıntılar yaşarız. Camilerimizi çocuklarımıza öyle anlatmalıyız ve tanıtmalıyız ki, camilerimiz çocuklarımızın hayatlarının merkezinde yer almalı. Huzur aradıkları zaman buralara gelerek huzur bulmalılar. Aksi takdirde günümüz gençliğinin başına bela olan kötü alışkanlıklarda huzur ve teselliyi ararlar. Çocuklarımızı camilerimize alıştırmalıyız ve sevdirmeliyiz ki bu günün çocukları yarının büyükleri olarak camilerimizdeki yerlerini alsınlar. Ne güzel söylemişler; ‘Camide namaz kılarken arka saflarda gülüşen çocuk sesleri yoksa gelecek nesiller adına korkun!’. Bu yüzden herkes çocukların hafızalarında ve gönüllerinde kötü anı oluşturacak hal ve davranışlardan kendilerini muhafaza etmelidir. Onlara Cenab-ı Hakk’ın evleri, camilerimizi, ibadethanelerimizi sevdirmeliyiz ve oralara alıştırmalıyız. Bizler namaza gelirken evlatlarımızı, torunlarımızı, yeğenlerimizi yanımızda camilere getirmeli ce cami ile tanıştırmalıyız.” dedi.

Program, İl Müftülüğünce yapılan çeşitli ikramlarla son buldu.

Programın ardından çocuklara "Vatanım Benim Her Şeyim" adlı kitap hediye edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?