banner250

banner246

Camiler çocuklarla şenlendi

Yaz Kur’an kurslarının başlamasıyla birlikte ülke genelinde olduğu gibi Sinop’ta da camiler çocuk sesleriyle şenlendi.

Sinop Müftülüğü 21.06.2019, 09:51
Camiler çocuklarla şenlendi
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 2019 Yılı Yaz Kur’an Kurslarının açılmasıyla birlikte ülke genelinde olduğu gibi Sinop İl Müftülüğüne bağlı cami ve Kur’an kurslarında da eğitim başladı.

Kurslarda yaz dönemi boyunca dini eğitim alacak olan çocuklar, aynı zamanda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından kendileri için oluşturulan spor alanlarında da hoşça vakit geçirecekler.

Sinop’ta Yaz Kur’an Kursları açılışı amacıyla Alaaddin Camii avlusunda açılış töreni düzenlendi. 

Açılış törenine Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İl Müftü Yardımcısı Abdullah Söylemez, Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş, din görevlileri, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Törende bir konuşma yapan İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, “Diyanet İşleri Başkanlığımız "Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun" parolasıyla Türkiye'deki bütün camilerimize, bütün Kur'an kurslarımıza çocuklarımızı misafir etmek üzere hazırlandı.” dedi.

Müftü Çelik, yaz Kur’an kurslarında eğitim alacak çocuklara şöyle seslendi:

“Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde: ‘Kim çocuğuna Kur'an öğretirse kıyamet günü ona ve anne babasına altından bir taç giydirilir.’ buyurmaktadır. Sizler Kur’an-ı Kerim öğrendiğinizde kıyamet gününde anne ve babalarınızın başına altından bir taç giydirmiş olacaksınız. Anne ve babalarınızın medar-ı iftiharı olacaksınız.

Sizler Allah'ın misafirisiniz. Çünkü şair söyle diyor, ‘Kâbe kime nasip olsa Hüda rahmet eder. Kişi sevdiğini evine davet eder.’

Kapıdan girdiğimiz zaman, kubbenin altında bulunduğumuz andan itibaren Allah'ın misafirisiniz. Allah da sevdiği insanları evinde misafir ediyor.

Sevgili çocuklar, yaz Kur'an kursları boyunca artık bizim misafirimizsiniz. Sizlerin camimizin avlusuna girmesiyle birlikte camimizi adım atmanızdan dolayı bizler büyük mutluluk ve sevinç duyuyoruz. Cenab-ı Allah bu sevincimizi mutluluğumuzu daim eylesin.

Tertemiz fıtratlarınızla, körpe dimağlarınızla Rabbimizin indirdiği Kur'an-ı Kerim ile konuşacaksınız. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimizin o pırıl pırıl parlayan ahlakı ile tanışacaksınız. Sizler Müslüman olduğumuz ilk günden itibaren yüce dinimizden aldığımız ilhamla destanlar yazmış, zaferler kazanmış ve bütün dünyaya hükmetmiş ecdadımızın izinde olduğumuzu hatırlatacaksınız. Bizler millî ve manevi değerler ile yükseleceğiz. Millî ve manevi değerlerle yükseldiğimiz ölçüde, millet olduğumuzu, büyük bir medeniyetin varisi olduğumuzu anlayacağız.

Bu kurslarımızda çocuklarımızın gönüllerine Kur’an-ı Kerim’i nakşedeceğiz. Allah korkusunu öğreteceğiz, Ezan-ı Muhammedîyi daha yakından dinleyecekler. Minberi, mihrabı, kürsüyü, cami saflarını, camide bir ve beraber olmayı öğrenecekler. Arkadaşlarıyla birlikte Cenab-ı Hakk’ın huzurunda o masumlar, o günahsızlar, bu kutsal mabette oldukları sürece, bu milleti, bu devleti kimseyi yıkamayacaktır Allah'ın izniyle. Günahsız sabilerimizi, masum yavrularımızı camilerle buluşturuyoruz elhamdülillah. Okulların kapanmasıyla birlikte tatile, dinlenmeye geçen yavrularımızın zihin dünyaları, ruh âlemleri, âlemleri yaratan Yüce Rabbimizin kitabı Kur’an-ı Kerim ile buluşacak.”

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in konuşmasının akabinde çocuklara ikramlarda bulunuldu.

Sinop İl Müftülüğünce düzenlenen 2019 Yılı Yaz Kur’an Kursları Açılış Töreni, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?