banner250

banner203

Anadolu'nun İlk Şehidi Dualarla Anıldı

Sinop İl Müftülüğü ile Sinop Aile Dostluk Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Anadolu’nun ilk şehidi Seyit Bilal Hazretlerini anma programı düzenlendi

Sinop Müftülüğü 19.09.2018, 14:41
Anadolu'nun İlk Şehidi Dualarla Anıldı
© Diyanet Haber

Sinop İl Müftülüğü ile Sinop Aile Dostluk Eğitim ve Kültür Derneği (SADER) tarafından düzenlenen Anadolu’nun ilk şehidi Seyit Bilal Hazretlerini anma günü etkinlikleri, Seyit Bilal Camii’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kur’an-ı kerim tilaveti ile başlayan anma programı Mevlid-i Şerif, ilahi ve kasidelerle devam etti.

Seyit Bilal Hazretlerini anma programına katılanlara hitaben kısa bir konuşma yapan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Anadolunun ilk şehidi Seyit İbrahim Bilal Hazretlerinin miladi 675 yılında Türkistan’dan topladığı Türk savaşçılarla birlikte deniz yoluyla İstanbul’un fethine giderken Sinop 'ta şehit düştüğünü belirtti. Müftü Çelik konuşmalarına şu sözlerle devam etti:

“Henüz Anadolu İslam toprakları olmadan Seyit İbrahim Bilal'in kanı Sinop topraklarına bir cemre olup düşmüş, asırlardır Sinop topraklarının damarlarına kan vererek Sinop'un İslam şehri kalmasını sağlamıştır.  Onun imkânsızlıklar içinde verdiği destansı mücadelesi, fedakârlığı ve cesareti, gençlerimizin dirilişine vesile olacak, ondan aldıkları ilhamla yeni fetihlerin kapıları aralanacaktır. Sahip oldukları medeniyetin dinamiklerinden beslenerek bir milletin uyanışını gerçekleştireceklerdir. Sinop İslam şehri ve böyle kalacaktır. Şehrimize ruh katan Seyit Bilal'e, Sultan Alaaddin Keykubat ve eserlerine, Mahmut Kefevi Hazretlerine sahip çıkıp kültür varlığımızı yaşatmalıyız. Anadolu’nun ilk şehidi olan Seyit Bilal Hazretlerini tüm İslam âlemi ve tüm Türkiye ye tanıtmak ve anlatmak için bu programı Sinop Aile Dostluk Eğitim ve Kültür Derneği ile birlikte tertip ettik. İnşallah bu geleneksel olarak her yıl yapılmaya devam edilecektir.”

Sinop İl Müftülüğü Vaizi Güneş Öztürk ise Seyit İbrahim Bilal Hazretlerinin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) methine mazhar olmak için toplanan ordunun başında İstanbul seferine çıktığını ve Sinop’ta şehit edildiğini belirterek şunları söyledi.

“Seyit İbrahim Bilal Hazretleri Rasülüllah  (S.A.V) Efendimizin “İstanbul muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” Hadis-i şerifteki methe nail olmak için orta Asya’dan çıkarak İstanbul’u fetih için sefer düzenliyor. Cenab-ı Hak hepimize o şekilde idrak ve şuur nasip eylesin. Seyit İbrahim Bilal Hazretleri gibi, İslam’a hizmet aşkı ve şevkimizi ziyadeleştirsin.”

Programın ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?