banner250

banner246

Siirt'ten yola çıkan ilk kafile dualarla uğurlandı

Hac farizasını yerine getirmek üzere Siirt’ten kutsal topraklara gidecek ilk kafile için Siirt İl Müftülüğünce uğurlama töreni düzenlendi

Siirt Müftülüğü 29.07.2019, 14:16
Siirt'ten yola çıkan ilk kafile dualarla uğurlandı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonuyla hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek hacı adayları için uğurlama töreni düzenlendi.

İl Müftülüğü önünde düzenlenen uğurlama törenine, 101 hacı adayı ile yakınları katıldı.

Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok, “haccın sabır gerektiren bir ibadet olduğunu” söyledi.

Hacıların çok heyecanlı olduğunu belirten Altıok, "Hacılar bir taraftan yakınlarından ayrılmanın üzüntüsünü yaşarken, diğer taraftan yüce Allah'a misafir olmanın verdiği iç huzuru, mutluluğu ve neşeyi yaşıyorlar. Onlara seyahat esnasında ve ibadetlerini yerine getirirken riayet etmeleri gereken hususlar hakkında bilgi verdik." dedi.

Hacıların her hangi bir sebeple karşılaşılan olumsuzluklara sabır göstermesi gerektiğine işaret eden Altıok, "Kutsal beldelerde ülkemize dua etmenizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenizi diliyorum." ifadesini kullandı.

Duygulu anların yaşandığı vedalaşmanın ardından hacı adayları, ezan ve dualarla kutsal topraklara uğurlandı.

Yakınlarını uğurlamak için gelen vatandaşlardan bazıları, vedalaşma sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Karayolu ile önce Batman'a ulaşacak olan hacı adayları, bugün (29.07.2019) saat 16.30 uçağı ile Suudi Arabistan'a hareket edecek, 7 Eylül'de ise Türkiye'ye dönecekler.

Yorumlar (0)