banner250

banner246

Hacı adaylarına yönelik seminerler sürüyor

Şanlıurfa Müftülüğü 2019 yılında hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına yönelik eğitim semineri düzenledi.

Şanlıurfa Müftülüğü 21.06.2019, 11:41
Hacı adaylarına yönelik seminerler sürüyor
© Diyanet Haber

Şanlıurfa Müftülüğü, hacı adaylarının ibadetlerini usulüne uygun ve bilinçli bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak amacıyla kutsal yolculuk öncesinde görsel materyaller eşliğinde bilgilendirme semineri düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonu ile ve özel şirketler aracılığıyla hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adaylarına uygulamalık eğitim verildi.

Seminer kapsamında hacı adaylarına hitap eden İl Müftüsü Mehmet Taştan, “Milyonlarca insanın arzulayıp hasret duyduğu, güzel mekânları özlemle yâd ettiği beldeleri sizlere nasip eden Allah’a hamdolsun.” dedi.

İl Müftüsü Taştan şöyle devam etti:

“Hac vazifesinin hakkıyla yerine getirilmesi için ibadetten alıkoyacak her şeyden uzak durulmalıdır. Sizler Rahman’ın misafirleri olarak hacca gitmeye hak kazandınız, dünya hayatımızda belki tekrarı olmayacak bir ziyaret gerçekleştireceksiniz. Öyleyse hac farizasını yerine getirmek üzere çıkacağınız bu yolculuğu, sıradan bir seyahat ve sıradan bir gezi olarak asla algılamayın. Hac ibadeti için yolculuğa çıkmadan evvel bütün eş, dost ve akrabalarımızla helalleşelim. Unutmayalım ki hakkıyla eda edilen bir hac farizası, hac ibadeti, o kulu bütün günahlarından arındırarak günahsız bir hâle getirir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına yönelik düzenlenen seminerde ayrıca hac irşat hizmetleri, Medine’de yapılacak görevler ve hizmetler, umrenin tarifi, tavaf ve say, ihram, Arafat’a hazırlık, Arafat vakfesi, Müzdelife vakfesi, şeytan taşlama, ziyaret tavafı gibi başlıklar altında sunumlar yapıldı.

İl Müftülüğü Peygamber Camii’nde yapılan eğitim seminerine çok sayıda hacı adayı katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?