banner331

banner319

Samsun'da camilerde kadınların namaz kılma ve abdest alma mekanları güzelleştiriliyor

Samsun İl Müftülüğünce "Camilerde Kadın Mekanlarını İyileştirelim Projesi" kapsamında il genelinde 85 camide iyileştirme çalışması yapıldı.

Samsun Müftülüğü 01.08.2022, 11:42
Samsun'da camilerde kadınların namaz kılma ve abdest alma mekanları güzelleştiriliyor
© DİHA

Samsun Valiliği himayesinde İl Müftülüğü tarafından hazırlanan ve uygulanan "Camilerde Kadın Mekanlarını İyileştirelim Projesi" kapsamında İl genelinde bulunan camilerde kadınlara yönelik bölümlerin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

2021 yılı itibarı ile uygulanmaya başlanan projenin geldiği durum ve yapılan çalışmalara dair Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya sunum yapan İl Müftüsü Seyfullah Çakır, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın kadınların ibadet ve din eğitimi anlamında cami ve cemaate daha fazla katılım sağlamasına yönelik politikası kapsamında bizler de illerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda valimizin desteği ve bizle sunduğu imkanlar çerçevesinde 17 ilçemizde ilçe müftülerimiz ve personelimizle yürüttüğümüz çalışmalar ile şu ana kadar toplam 85 camide namaz kadınların namaz kılma ve abdest alma yerlerine yönelik iyileştirme çalışmaları yapıldı. Yönlendirme tabelaları ile bu mekanların kullanımı kolaylaştırıldı." şeklinde bilgi verdi.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan Vali Zülkif Dağlı, Müftü Seyfullah Çakır'ın başkanlığında kurulan komisyonla öncelikli olarak il genelinde merkezi ve yol güzergahında bulunan camilerden 85'inde çalışma yapıldığını dile getirdi.

Eğitim ve iş hayatı gibi nedenlerle vakit namazlarını zorunlu olarak camide kılmak, cemaat sevabından faydalanmak, camideki dini eğitimlere katılmak ve vaazları dinlemek isteyen kadınların yanı sıra seyahat, alışveriş ve ziyaret gibi sosyal gerekçelerle dışarıda bulunan ve camilerde namaz kılmak isteyen kadınların çok daha sağlıklı ve rahat koşullarda ibadet imkanı sağlamak için hayata geçirilen proje kapsamında çalışma yapılan camilerde namaz kılma mekanları ile abdesthane ve lavaboların iyileştirildiğini ifade eden Vali Dağlı, "Bu doğrultuda namaz kılma mekanlarının mümkün olduğunca cami içinde konumlandırıldığını ve caminin manevi ortamından kopma hissi oluşturmayacak şekilde dekoratif paravanlarla ayrıldığını, abdesthane ve lavaboların ayrı ve ulaşımı kolay yerlerde olmasına özen gösterildiğini, yönlendirme tabelalarının da yenilendiğini ve bu çalışmaların aşamalı olarak diğer camilerde de yapılacağını" ifade etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)