banner103

Kulluk için yok engel, yeter ki sen de camiye gel

Sakarya İl Müftülüğünce engelli vatandaşlara yönelik program düzenlendi.

Sakarya Müftülüğü 25.02.2020, 12:21
Kulluk için yok engel, yeter ki sen de camiye gel
© Diyanet Haber
banner197

Diyanet İşleri Başkanlığınca sunulan din hizmetinin toplumun tüm kesimlerine ulaştırılması ve engelli bireylerin caminin manevi iklimi ile buluşturulması amacıyla Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Kulluk İçin Yok Engel, Yeter ki Sen de Camiye Gel” projesi kapsamında düzenlenen programda, engelli bireyler bir araya geldi.

Sakarya İl Müftülüğü ile Adapazarı İlçe Müftülüğü iş birliğinde Donatım Camii’nde düzenlenen programda, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Ömer AydınSalih Amel” konulu bir sunum yaptı.

Aydın sunumunda şu ifadelere yer verdi:

“Camilerimizin süsü siz cemaatimizdir. Toplumun içerisinde var olan herkesin camide, ibadette buluşması en güzel buluşmadır. Özellikle bugün camimizde engelli kardeşlerimiz ve yakınlarının olması, bizlere çok daha büyük bir güzellik yaşatıyor.

Başkanlığımız son yıllarda engelli kardeşlerimizin manevi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla büyük çalışmalar gerçekleştirmekte, büyük projeler yürütmektedir.

Her ilimizde erkek ve kadın hocalarımız arasından il engelli koordinatörleri belirlendi. Bu hocalarımız engelli kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu konularda özel eğitimler aldı. İşaret dili, Braille alfabesi gibi alanlarda Başkanlığımızca yetiştirildi. Her ilimizde eğitim alan bu hocalarımız tarafından engellilere yönelik özel kurslar açılmakta ve Başkanlığımızın engellilere özel yayın ve videolarıyla bu önemli alan desteklenmektedir. Kur’an kurslarımızda yüzlerce işitme, görme, hafif zihinsel ve bedensel engelli kardeşlerimiz eğitim almakta, dönem dönem bu kurslarımızı desteklemek amacıyla umre ödüllü yarışmalar düzenlenmektedir.

- Dünya hayatı bir samimiyet testidir

Hepimiz biliyoruz ki bu dünya bizler için bir durak. Yani ruhlarımız yaratıldı ve peyderpey dünyaya gönderildi. Âdem Aleyhisselam ve Havva annemizle başlayan dünya serüveni, şuanda bizlerle devam diyor. İnşallah bu hayat devam edecek, bir gün mahşer dediğimiz kıyamet koptuğunda da bu dünyadan tüm insanlar ayrılıp amellerine göre cennet veya cehennemle buluşacaktır. Özellikle bu dünya hayatı bir samimiyet testidir, bir gönül testidir. Yani insanların varlıklarını nasıl yöneteceği, yokluklarıyla nasıl idare edebileceğini göstermesidir.

Yüce Allah insanları bu dünyaya bir samimiyet, bir imtihan için göndermiştir. Her insanın hayatında mutlaka yokluklar olur. Bazen sağlık açısından, bazen maddi açıdan, bazen farklı sınavlarla insan imtihan edilir. Yine toplumumuzun en önemli imtihanlarından birisi, bizlere emanet edilmiş olan engelli kardeşlerimizdir. Engelli kardeşlerimiz, bizler için bu toplumdaki emanettir.

Allah bir kuluna göz verdiyse ve gözleri görebiliyorsa, bu nimetle imtihan ediliyorsa, o güzünü kırk kere kendisi için kullanırken bir defa da gözleri görmeyen, hastalık veya farklı bir sebeple bu dünyada göz imtihanına tabi olmayan bir kardeşimizin derdiyle dertlenmek için kullanmalıdır. Engelli kardeşimizin hal ve hatırını sormak, onunla sohbet, muhabbet edip ilgi ve samimiyet oluşturmak gerekir. Yine aynı bu durum eller için geçerli, kulaklar için geçerli, dil için geçerli, bütün azalarımız için geçerlidir.

İnsanlar birbirlerini severse hayat güzel, insanlar birbirlerini sevmezse insanın dünya kadar malı olsa hiçbir kıymeti yok.

İşte engelli kardeşlerimiz engelli oldukları alanda imtihandan muaftırlar. Bu alanda bizler imtihandayız ve her zaman onların yanında destekçileri olmak zorundayız. Ailelerin zorlandıkları anlarda herkes elden geldiği ölçüde maddi-manevi yanlarında olmalı, özellikle yakın ilgileri ile engelliler ve ailelerinin yalnız kalmamaları için gayret etmelidir.

Engelli olmak asla engelli kardeşlerimizin ailelerinin bir günahı sebebiyle yaşanan bir durum değildir. Bu şekilde bakmak ve insanları yargılamak asla uygun değildir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın’ın ardından söz alan hukuk fakültesi öğrencisi görme engelli Huzeyfe Aydın ise engellilerin daha fazla sosyal hayat içerisinde yer almaları gerektiğini ve bu konuda her alanda gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)