banner203

banner250

Prof. Dr. Martı: Bizim mücadelemiz erkekle değil şiddetledir

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı Diyanet Haber’e verdiği özel röportajda, Diyanet'in şiddetle mücadele konusunda yaptığı çalışmalara değindi; “Bizler kadına yönelik şiddetle mücadele ederken erkeği değil, şiddeti hedef alıyoruz. Zira Kur’an-ı Kerim'in ifadesiyle mümin kadın ve erkeğin birbirlerinin dostu ve yardımcısı olması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Röportaj 25.12.2019, 10:27
Prof. Dr. Martı: Bizim mücadelemiz erkekle değil şiddetledir
© Diyanet Haber

Antalya'da düzenlenen '37. İl Müftüleri İstişare Toplantısı' kapsamında kurulan Diyanet Haber Tanıtım Standı’nı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet'in aileye yönelik çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

- Diyanet İşleri Başkanlığının şiddetle mücadelede izlediği yol merhamet projesidir

Prof. Dr. Martı, Diyanet İşleri Başkanlığının şiddetle mücadelede izlediği yolun merhamet projesi olduğuna vurgu yaparak, “Başkanlığımızın şiddetle mücadele konusunda yaptığı bütün çalışmalar, aslında bir merhamet projesidir. Kimden gelirse gelsin ve fiziksel, psikolojik ya da ekonomik ne şekilde olursa olsun, şiddetin karşısındayız.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Huriye Martı şunları kaydetti:

“Peygamber Efendimizin rahmet elçisi olduğunu ve her türlü şiddet, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikle mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz. Bizler de onun izinden giderek, insan saygınlığını ve haklarını ihlal eden her türlü şiddet davranışıyla mücadeleyi, hem dini ve insani hem de kanuni bir vazife olarak yerine getiriyoruz."

- Şiddeti hayatın dışına itmeye gayret ediyoruz

Diyanet İşleri Başkanlığının aileye yönelik çalışmalarında özellikle şiddeti hayatın dışına itmeye çalıştığına işaret eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler kadına yönelik şiddetle mücadele ederken erkeği değil, şiddeti hedef alıyoruz. Zira Kur’an-ı Kerim'in ifadesiyle mümin kadın ve erkeğin birbirlerinin dostu ve yardımcısı olması gerektiğine inanıyoruz. Oysa şiddet, aile içinde güven ve huzuru bozarak bu dostluğu zedeliyor. Dolayısıyla erkeğin de kadının da anne babanın da çocuğun da birbirlerine karşı şefkatli, saygılı ve adaletli olduğu bir toplum inşa etmek adına şiddeti hayatın dışına itmeye gayret ediyoruz."

“Aile içerisinde dengeli, vicdanlı ve nezaketli bir ilişki alanı oluşturmak ise sadece kadının değil erkeğin de emek vermesini gerektirir.” değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Huriye Martı, “Haksızlığa ve şiddete karşı merhamet çağrısında bulunmak, her iş ve davranışında adaletli olmak, bir Müslüman için vazgeçilmez bir mesuliyettir. Bu bilinçle, kadınıyla erkeğiyle bütün din görevlilerimizi ailede merhamet ve toplumda huzur için tebliğ, eğitim ve farkındalık çalışmalarına katkı sağlamaya ve örnek olmaya davet ediyorum.” dedi.

"Aile içi sağlıklı iletişim becerileri geliştirmek, problem çözmede doğru yöntemlerle hareket etmek, aile ahlakına sahip çıkmak, aileyi bağımlılık ve şiddet gibi tehditlerden uzak tutmak sadece kadının değil erkeğin de görevidir." ifadesini kullanan Prof. Dr. Huriye Martı, 46 bini aşkın Kur'an kursu öğreticisinin 500 bini aşan kadın kursiyere temel aile bilinci eğitimi verdiğini sözlerine ekledi.

- Erkeklere de ulaşılacak

İmam hatip ve vaizleri de eğitime alacaklarını kaydeden Martı, “Şimdi imam hatiplerimizin ve vaizlerimizin aynı eğitimleri alarak dini ve ahlaki bakımdan desteklenmiş, sağlıklı bir aile yapısını inşa etmek, sorunlara çözüm üretmek için erkeklere ulaşmalarını sağlayacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizim hedefimiz, cinsiyetler arası çatışmayı ya da aile bireyleri arası güç mücadelesini değil, merhameti güçlendirmektir. Bu bilincin aile eğitimleriyle kadınlara kazandırıldığı gibi erkeklere de kazandırılması adına temel aile bilinci eğitimlerimize son derece önem veriyoruz.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca verilecek eğitimin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Martı, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki ailede anne-babanın, çocuğun, yaşlının, engellinin hak ve sorumluluklarını bilen, aile içi iletişim becerilerini geliştiren, akrabalık ilişkilerini başarılı biçimde yürüten, teknoloji ve madde bağımlılığı, şiddet, istismar ya da boşanma gibi risk alanlarını tanıyarak ailesini koruyan bireyler yetiştirmek adına bu eğitimlerin son derece büyük rolü olacaktır."

Son olarak Diyanet Haber’le ilgili değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında aile konusunda yapılan çalışmaları özenle yayınladığı ve desteklediği için Diyanet Haber’e teşekkür ediyorum. Diyanet Haber’in zamanında ve kaliteli yayıncılığı sayesinde, illerimizin yaptığı faaliyetlerin ortak bir noktada buluşmasına ve ivme kazanmasına katkısı büyüktür.” ifadelerini kullandı.

banner237
Yorumlar (6)
Resmiye 2 yıl önce
Şiddetin cinsiyeti yoktur. Huriye hanıma katılıyorum. Problemlerde tek taraflı çözüm mümkün degil.
Mehmet Cemal PEKACAR 2 yıl önce
Kültürümüzde kadının yaşı kaç olursa olsun, bir yarısıyla esirgenmeye müstehak hiç büyümeyecek kundaktaki bebek; diğer yarısıyla da biz erkekler tarafından behemehâl güzel muameleye layık kendi yarımızdır!
Aksini düşünen ve davranan, mücellâ dînimiz İslâm'dan ve insanlıktan nasibini alamamıştır!
Kadına bırakın kaba davrananı veya canına kast edeni; kadından utanmayanı erkekten saymayan ecdâdımız bakın ne güzel söylemiş:
"Kadından utanmayan erkekte hayır yoktur!"
Serkan 2 yıl önce
İnşAllah Hepimiz Birlik oluruz
Taha Karagöz 2 yıl önce
Ailede yaşanan problemlerin çözümüne yönelik bugüne kadar duyduğum en yapıcı ifadeler. İfrat ve tefritten beri.
Servet GÜLER 2 yıl önce
Huriye hocayı çok takdir ediyorum, bütün Müslüman kadınlara örnek bir Müslüman kişiliği serdediyor.. Tavazu ve hoşgörülü bir bayan hocadır.
Latife Aras 2 yıl önce
Huriye Marti hocamizi da çalismalarini da bizlere,halka yonelik verdigi mesajlari da cok begeniyor ve takip etmeye çalisiyoruz.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?