banner250

banner246

Yaz Kur’an kursları çocuklar için en güzel faaliyetlerden biridir

Rize İl Müftülüğü, “2019 Yılı Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı” düzenledi.

Rize Müftülüğü 18.06.2019, 11:50
Yaz Kur’an kursları çocuklar için en güzel faaliyetlerden biridir
© Diyanet Haber

Rize’de “Yaz Kur'an Kurslarıaçılışı için program düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı camilerde ve Kur’an kurslarında milyonlarca çocuk Kur’an eğitimine başladı.

Ülke genelinde yaklaşık 90 bin cami çocuk sesleriyle yankılandı.

Rize İl Müftülüğü de “2019 Yılı Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı” düzenledi.

Açılış programının ardından Rize’de 80 caminin kapıları çocuklar için açıldı.

Rize Çaykur Ziraat Camii’nde düzenlenen açılış programına Rize Valisi Kemal Çeber, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Müftüsü İsmail Yalçın, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kalender, müftü yardımcıları, din görevlileri, aileler ve öğrenciler katıldı.

Sevde Turan isimli Kur’an kursu öğrencisinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Rize Valisi Kemal Çeber, şunları kaydetti:

“17 Haziran - 09 Ağustos tarihleri arasında tüm camilerimizde, Kur’an kurslarımızda ve Müftülükçe uygun görülen mekânlarda 2 dönem halinde uygulanacak olan Yaz Kur’an Kursları, yavrularımız sayesinde şenlenecek. Yaz Kur’an Kursları, çocuklarımız için yazın yapabileceğimiz en güzel faaliyetlerden bir tanesidir. Evlatlarımızın kişiliklerinin oluştuğu bu yaşlarda Yaz Kur’an Kurslarına devam etmelerini çok önemsiyorum. Bilimsel verilere göre bu yaşlardaki kazanımlar ömür boyu devam eder. Yavrularımız bu yaşta Allah’ın kelamı ve Peygamber Efendimizin sünneti ile tanışarak temel dini bilgilerden istifade edecek,  güzel ahlak sahibi olmanın yollarını öğrenecekler. Yaz boyunca yoğun bir tempoda çalışacak tüm din görevlilerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

İl Müftüsü İsmail Yalçın ise Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde açılan Yaz Kur'an Kurslarının bu yıl "Camiler Çocuk Dolsun Ahlâkı Kur’an Olsun" sloganıyla başladığını ifade ederek Kur'an kurslarına 4-6 yaş grubu çocuklar, ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklar, gençler ve yetişkinlerin katılabileceğini söyledi.

Çocukların her yıl yaz döneminde iki ay süreyle cami ile tanıştığını, bu vesile ile de Kur'an, namaz, milli-manevi değerler, ibadet bilinci ve ahlak bilinciyle hemhâl olduklarını ifade eden Yalçın, “Bu iki ayı en güzel şekilde değerlendiren öğrencilerimize, hocalarımıza velilerimize ve bu işe gönülden destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda çocuklara Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Elif-Ba, Dinimi Öğreniyorum ve Etkinlik Kitapları ücretsiz olarak dağıtıldı.

Açılış programı, çocuklara yapılan ikramlarla son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
İbrahim bey 2 yıl önce
Devlet erkânının böyle bir programa iştirak etmesi takdire şayan...