banner250

banner203

Mahallenin imamı evinden çıkamayan Hüsrev amcayı tıraş etti

Ülke genelinde koronavirüsle mücadelede sahada olan din görevlileri, Rize’de hasta ve yaşlı vatandaşlara umut oldu.

Rize Müftülüğü 13.04.2020, 17:03
Mahallenin imamı evinden çıkamayan Hüsrev amcayı tıraş etti
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde ve "65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu" çalışmaları kapsamında koronavirüsle sahada mücadele eden Rize İl Müftülüğü din görevlileri, yaşlı ve hasta vatandaşlara umut oldu. 

Rize İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi görevlileri, Rize Valiliği koordinesinde oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Grubu" bünyesinde, sokağa çıkmaları sınırlandırılan vatandaşların yardımına koştu.

Yapılan çalışmaları Diyanet Haber’e değerlendiren Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı, şunları kaydetti:

"Rize İl Müftülüğü ve ilçe müftülüğü personeli ile Türkiye Diyanet Vakfı Rize şubeleri gönüllüleri; jandarma, polis ve muhtarlarla iş birliği içerisinde, vatandaşlarımızın her birinin temel ihtiyaç malzemelerine ulaşma konusunda sıkıntıya düşmemesi için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bu bağlamda kapanmayacak iyilik kapılarını aralamak için çıktığımız iyilik seferberliğinde, evden çıkamayan 65 yaş üstü emekli din görevlilerimizi ve diğer yaşlılarımızı da ziyaret ederek dualarını aldık. Maaşlarını alamayan, faturalarını ödeyemeyen, gıda, ilaç ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlılarımızın dışarıdaki ihtiyaçlarını karşılayarak yalnız olmadıklarını hissettirdik. Hüsrev amcanın kendi traş malzemeleriyle saç ve sakal tıraşını yaparak sevincine şahit olduk. Kadir dedenin bozulan kapısını onararak yüzündeki tebessümden güç ve kuvvet aldık. 80 yaşındaki ninenin odunlarını kırarak şu soğuk ve zor günlerde evini ısıttığımız gibi gönlünün ısınmasına da vesile olduk. Yaşlı amcanın evinin avlusuna beton dökerek bize yaptığı dua ile enerji depoladık. Ocakta yemek pişirirken tüpü biten teyzeye tüp yetiştirerek aldığımız dua ile yemeğinin bereketine ortak olduk. Yeri geldi vatandaşlarımızın kargolarını kendilerine teslim ettik. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde öğrenim gören, ülkesinden uzak yabancı uyruklu TDV gönüllüsü öğrencilerimizi ikamet ettikleri KYK yurdunda ziyaret ederek her daim yanlarında olduğumuzu hissettirdik. Geleceğin teminatı çocuklarımızın evlerinde sıkılmamaları ve güzel vakit geçirmelerini sağlayabilmek amacıyla onlara Diyanet Çocuk Dergisi hediye ettik."

Çakmakçı; "Hayrın hizmetkârı olan din görevlilerimiz, bu zor zamanda hayır yapabilmek için hep fırsat kolladı, yetişemediği durumlarda ise yaşlıları telefonla arayıp hal ve hatırlarını sordu. İyiliği egemen kılabilme adına gece gündüz demeden her türlü hizmete koşmayı kendilerine görev bilen din görevlilerimizi tebrik ediyorum." fadelerini kullandı.

Yapılan iyiliklerin karşılıksız kalmayacağına dikkati çeken Müftü Çakmakçı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yaptığımız iyiliklerin bize dua olarak geri döndüğüne bizzat şahit olduk. Türkiye Diyanet Vakfımızın öncülüğünde 'Bir Damla Hayat Su Kuyusu Projesi' kapsamında geçen yıl Rize adına hayırsever halkımızın destekleri ile Moritanya’da açtığımız 11 su kuyusundan faydalanan kardeşlerimiz, içinde bulunduğumuz bu zor durumdan kurtulmamız için ülkemize dua ediyorlar. Sosyal medyada paylaşılan videoyu izlerken kardeşlerimizin yaptığı duaya gözyaşlarıyla amin dedik.

- 22 öğrencimiz hafızlığını görüntülü aramayla tamamladı

Diyanet TV hem 4-6 yaş grubu hem de yetişkin Kur'an kursu öğrencileri için uzaktan eğitimleri ekranlara getirirken temel dini bilgiler, siyer ve itikat gibi dersleri de izleyiciyle buluşturuyor. Bizler de Kur’an kursu öğrencilerimizin eğitimlerini internet ve televizyon yoluyla yürüterek bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlıyoruz. Hafızlık yapan öğrencilerimiz, derslerini görüntülü arama yöntemiyle hocalarına dinletiyor, eğitimlerinin sekteye uğramadan devam etmesini sağlıyoruz. Yaşadığımız bu süreçte görüntülü arama yöntemiyle hafızlığına devam eden 22 öğrencimiz, hıfzını tamamlayarak hafız olma şerefine erişti."

Çakmakçı, ezanların ardından minarelerden yapılan anonslarla vatandaşların koronavirüs tedbirleri hakkında bilgilendirildiğini, cuma geceleri seaa okunduğunu, yatsı ezanı sonrası ise dua edildiğini belirterek virüsün yayılmasına engel olmak ve hastalıktan korunmak için, vatandaşların dini ve manevi duygularının güçlendirilmesi amacıyla cemaatle birlikte oluşturulan hatim grupları vasıtası ile hatimler okunduğunu belirtti.

"Biz Bize Yeteriz Türkiyem" temasıyla başlatılan kampanyaya "Maaşını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş" sloganıyla gönüllülük esasına dayalı olarak tüm personelin destek verdiğini dile getiren İl Müftüsü Çakmakçı; "Gece gündüz demeden 7/24 kapı kapı dolaşarak sokağa çıkmaları sınırlandırılan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan din görevlilerimize ve TDV gönüllülerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (3)
Aslan Keskin 1 yıl önce
İnanın ben bir din gönüllüsü olarak bu korona virüs süresince bir savaş gözüyle bakıyorum. Ve elimizden gelince her türlü fedakarlığı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.Kaç defa iftarımızı saatler sonra açmışız. İmamlar ne iş yapıyorlar diyenlere inat.
Dündar Erdem 1 yıl önce
Muhterem Müftüm Naci Çakmakçı hocam ve din gönüllü hocalarım yeşil Rizemde gönülleri feth ettiler. ALLAH razı olsun bütün din gönüllü meslektaşlarımdan.
Süreyya Mengi... 1 yıl önce
ÖLÜMÜ- HAYATİ güzel karşila...
Eve kalma durumunu pozitife çevirelim...
Bu günlerden ders ibret alalım...
Unutma vicdan, insaf merhamet insan oğluna yakışan en soylu haldır...Es-Selam...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?