banner250

banner203

Çaykaralı Mehmet Köseoğlu Hoca vefat etti

Rize’nin manevi dinamiklerinden ve önde gelen büyük âlimlerinden, Taşçıoğlu Camii Emekli İmam Hatibi ve Taşçıoğlu Camii Kur’an Kursu’nun kurucusu, Hacı Hafız Mehmet Köseoğlu, yakalandığı koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 89 yaşında vefat etti.

Rize Müftülüğü 04.01.2021, 15:24
Çaykaralı Mehmet Köseoğlu Hoca vefat etti
© Diyanet Haber

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vefat eden Mehmet Köseoğlu, Rize Şeyh Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından memleketi Trabzon İli Çaykara İlçesi Yeşilalan köyünde toprağa verilmek üzere uğurlandı.

Rize İl Müftü Yardımcısı Abdullah Köseoğlu’nun babası olan Hacı Hafız Mehmet Köseoğlu, yüzlerce hafız yetiştirmiş, binlercesinin yetişmesine vesile olmuş, dokuz çocuğunun sekizini hafız yaptığı gibi torunlarını da hafız olarak yetiştirmişti.

41 yıllık resmi görevi sonunda emekli olduktan sonra da fahri olarak Kur’an hizmetine devam eden merhum Köseoğlu, Rize’de görev yapan birçok din görevlisinin de hocası olduğu gibi, Rize Milletvekili Muhammet Avcı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin’in de hafızlık hocasıydı.

Merhum Köseoğlu, sevgi ve şefkatle yetiştirdiği hafızların başını okşayarak "Bak evladım, hafızlık her kapıyı açan altından bir anahtar gibidir, onu sahiplen ve cebine koy. Ömrün boyunca önüne çıkan bütün kapalı kapıları bu anahtarla açarsın." şeklinde nasihat ederdi.

Son nefesine kadar hafız yetiştirmekle meşgul olan, ömrünü Kur’an hizmetine adayan Merhum Mehmet Köseoğlu, Rize’nin büyük alimlerinden Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi’nin ölmeden önceki talebi üzerine cenaze namazını kıldırmıştı. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (13)
Abdullah AKSOY 7 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı Cennet olsun inşaAllah tüm aile efradına, Diyanet Camiasına sabırlar ve tüm ümmet- i Muhammed'e Salih sağlıklı uzun ömürler diliyorum.
Hidayet Savaş 7 ay önce
Cenabı Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah
FATİH ÇATMAKAŞ 7 ay önce
ALLAH RAHMET EYLESİN..RABBİM RAZI OLDUĞU KULLAR ARASINA İLHAK EYLESİN İNŞAALLAH..
BİZLEREDE MERHUM HOCAM GİBİ YAŞAYIP FANİ ALEMDEN EBEDİ ALEME GÖÇMEYİ NASİB EYLSİN İNŞAALLAH.. AMİİN.
Sedrettin Memiş 7 ay önce
Benim yetistirmemde buyuk emeği olan bana hafizlik yaptiran tum talebelerine baba şefkatiyle yaklaşan değerli seydam haci hafiz Mehmet Köseoğlu mekanin cennet olsun
Erhan GÜNDOĞDU 7 ay önce
Hocaların hocası hocam biz senden razıydık rabbim senden razıolsun dereceni alii makanı cennet eylesin batının karadenizin doğuya güneydoğuya açılan kapısı hocam ömrünü kurana adayan hocam hademei kuran olduğuna talebelerin olarak evlatların olarak şahidiz şahid ol yaaraab şahid ol yaaraab şahid ol yaaraab
ALİ ARSLAN 7 ay önce
Hafızlık yaptığım Yusuf hocamın babası olan Mehmet hocamıza Rabbimden rahmet diliyorum.Makamı Cennet olsun.
Rabbim çocuklarına ve torunlarına ömürler versin.
Rabbim gani gani rahmet eylesin 7 ay önce
Rabbim gani gani rahmet eylesin
Harun MOLLAOĞLU 7 ay önce
Muhterem hocama Rabbim rahmet eylesin. Bizleri sadece hafız olarak değil hayatıda hocamızdan öğrendik . Rabbim Mekanını cennet eylesin inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?