banner250

banner203

Prof. Dr. Muslu: Din hizmetinde yol almak için ilmimizi artırmalıyız

Osmaniye Müftülüğünce düzenlenen "İl Personel Buluşması" programı kapsamında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, din görevlileriyle bir araya geldi.

Osmaniye Müftülüğü 21.03.2019, 09:33
Prof. Dr. Muslu: Din hizmetinde yol almak için ilmimizi artırmalıyız
© Diyanet Haber

Osmaniye Müftülüğünce düzenlenen "İl Personel Buluşması" programı kapsamında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, din görevlileriyle bir araya geldi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Amfisi'nde gerçekleşen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, “İçinde bulunduğumuz şu zaman diliminde sorumluluğumuz daha da arttı. Hastaneden hapishaneye, çocuk evlerinden sevgi evlerine, yetiştirme yurtlarına, dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna her alan her yer bizim görev alanımız, dolayısıyla hizmet alanımızda değişiklik yapmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Sonrasında din görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu ise şunları kaydetti:

“150 bine ulaşan bir kadro ile ülkemizdeki dini hayata katkı sunuyoruz. Toplumu din konusunda doğru bilgi ile bilgilendirme görevi hepimizin omuzlarındadır. Bundan dolayı şükretmemiz lazım. Ataullah İskenderi şöyle der: ‘Kim Allah katındaki değerini bilmek istiyorsa Allah’ın kendisini hangi işle meşgul ettiğine, hangi alanda istihdam edildiğine baksın’. Din hizmetleri konusunda yol almamız için ilmimizi artırmamız gerekiyor. İlmimizi ne kadar artırırsak o kadar cehaletten uzaklaşmış oluruz. Adaletli olduğumuz sürece de zulümden uzak kalırız. Hedefe ulaşmak için niyet etmemiz ve samimi bir şekilde gayret etmemiz gerek. Sorumluluğumuz diğer insanlara göre daha ağırdır. Aceleci olmamalı, dünya ve ahiret dengesini iyi ayarlamalıyız. Dünyevileşmek şu anki dünyanın en büyük problemlerinden birisidir. Hizmet ettiğimiz toplumun içerisindeki insanlardan ilim açısından daha üst mertebede olmalıyız. İlmimizi güncellememiz ve artırmamız için gayret etmeliyiz. Yaptığımız işlerde verdiğimiz kararlarda adil olmaya gayret etmeli, her şeyi yerli yerinde yapmalıyız. Teenni ile hareket etmeyi prensip edinmeli; fedakâr, diğerkâm ve sabırlı olmalı; şükredici, kadirşinas, alçak gönüllü ve cömert olmalıyız. 

Manevi gelişimizi sağlamalıyız. Nefsin sıfatları içerisinde kendimizi mutmainne seviyesine ulaştırmış olmamız gerekiyor. Bugünümüzle yarınımız aynı olmamalı. Önce reşad, sonra irşad. Hatalarımızı ve kusurlarımızı birbirimizi kırmadan, rencide etmeden hatırlatmalıyız. Ruhumuzu güçlendirdiğimiz ölçüde nefsimiz bizi yanlışa sevk edemeyecektir. Nefis terbiyesi için az yemek, az içmek, az konuşmak, az uyumak ve zaman zaman bir köşeye çekilip kendi iç dünyamıza yönelik muhasebe yapmak gerekir.
Kurumsal olarak aidiyet sorumluluğumuz en üst seviyede olmalıdır. Cenab-ı Allah hepimizin aşkını ve heyecanını artırsın.” 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?