banner250

banner246

"Çocuk ve genç bir toplumun geleceğidir"

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile İl Müftülüğü iş birliğinde Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında bir konferans düzenlendi.

Osmaniye Müftülüğü 27.11.2018, 11:13
"Çocuk ve genç bir toplumun geleceğidir"
© Diyanet Haber

“Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu konferans Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Amfisinde yapılan konferansa Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkan Vekili Abdullah Bukan, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, din görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Mevlid-i Nebi sinevizyonu gösterimi ile devam etti.

Programın açılışında konuşan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun şunları kaydetti:

“Çocuk ve genç, bir toplumun geleceğidir. Her toplum, kendi geleceğini garanti altına alacak, kendi değerlerini yükseltip geliştirecek fertler yetiştirmeyi hedef edinir. İslâm dini aynı zamanda bir eğitim sistemi, insanlar arası ilişkilerin temeli olan bir değerler ve davranışlar düzenidir. Bu konularda da en güzel örnek ve model, şüphesiz Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’dir. Bir peygamber olduğu kadar bir eğitimci, olgun ve örnek insan olarak onun çocuk ve gençlere yaklaşımını, onlarla olan ilişkilerini doğru bir şekilde öğrenip bunların gerisinde yatan davranış prensiplerini kavradığımız ölçüde, kendi çocuk ve gençlerimize bunları yansıtma imkânı bulacağımız muhakkaktır. Bizler Mevlid-i Nebi gibi hafta ve günleri Hz. Peygamber'i anmaktan ziyade anlamak, yaşamak, yaşatmak ve onu bir rol model olarak hem insanlarımıza hem de gençlerimize sunmak için bir vesile olarak görmeliyiz.” 

Selamlama konuşması yapan İl MüftüAli Rıza Tahiroğlu ise “Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumun dini, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak, Kur’an, sünnet, akıl ve vicdanın rehberliğinde din hizmetlerini ve din eğitimini yurt içinde ve yurt dışında toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. 

Hz. Muhammed’in (s.a.s.) Peygamber olarak gönderilmesiyle insanlığın yeniden doğduğuna aydınlık geleceğine tarih şahitlik yapmaktadır. İslam dininin gence ve gençliğe çok büyük bir önem verdiği hepimizce malumdur. Sevgili Peygamberimiz gençleri vahyin en taze muhatapları olarak görmüş, idari, askeri, ticari içtimai hayatta onlara sorumluluk vermiştir. Kısaca Peygamberimizin gelişiyle birlikte bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde zihin, fikir ve ahlak planında tarihin en büyük inkişafı ve inkılabını yapmıştır.” dedi.

Ardından kürsüye gelen Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Türk: ”Sevgili Peygamberimiz, gençleri vahyin en taze muhatapları olarak görmüş, idari, askeri, ticari ve içtimai hayatta onlara sorumluluklar vermiştir. Onun rahle-i tedrisinden geçen ve İslam’ın rahmet ve hikmet yüklü mesajlarını ilk olarak kabul eden gençler, insanlığı aydınlatan birer yıldız olmuşlardır. 

Peygamberimizin gençlerle ilgili bütün ilişkilerine bakıldığında, onun bütün gayret ve hedefinin, inançlı, dindar, ahlaklı ve iffetli bir gençlik oluşturabilmek olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ney dinletisinin ardından konuşan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi lahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kayıklık; “Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu sunumunda insan, yaratılış gayesi, akıl, peygamber, gençlik, Peygamberimizin insana ve gençliğe mesajı, İslam’ı kabul eden ilk gençlerin özellikleri" başlıklarına değindi.

Konferansa katılanlara Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından ‘Hz. Peygamber ve Gençlik’ isimli kitap hediye edildi. 

Öte yandan Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Osmaniye Merkez Envar-ul Hamit Camii'nde yetim çocuklara yönelik bir program düzenlendi.

İkindi namazını çocuklarla birlikte kılan İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu çocuklara; müftü, vaiz, cami, minare, minber, mihrap, mahfil, imam hatip, müezzin kayyım gibi konularda kısa bilgiler verdi.

Program sonunda İl Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Osmaniye Şubesi ve hayırsever vatandaşların katkısı ile çocuklara hediyeler verildi. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)