banner250

banner246

“Kur’an-ı Kerim insanlığın kadına bakışını değiştiren bir kitaptır”

Ordu Ünye Müftülüğü "Geçmişten Geleceğe Kadın ve Toplum" konulu bir konferans düzenledi.

Ordu Müftülüğü 23.03.2019, 16:02
“Kur’an-ı Kerim insanlığın kadına bakışını değiştiren bir kitaptır”
© Diyanet Haber

Geçmişten Geleceğe Kadın ve Toplum" konulu konferans

Ünye İlçe Müftülüğünce düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Kadın ve Toplum" konulu konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanı Esma Erten konuşmacı olarak katıldı.

Merkez Kız Kur'an Kursu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ardından, "Geçmişten Geleceğe Kadın ve Toplum" konulu konferansını vermek üzere kürsüye gelen Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanı Esma Erten, “Peygamberimizin en büyük mücadelelerinden biri kadın hakları mücadelesi olmuştur.” ifadesini kullandı.

Erten şunları kaydetti:

''Kur’an-ı Kerim, insanlığın kadın tasavvurunu, insanlığın kadına bakışını değiştiren bir kitap olmuştur. Sevgili Peygamberimizin rahmet mesajlarını dünyaya yaymaya başladığı günden itibaren, Mekke ve Medine yıllarını incelediğimiz zaman göreceksiniz ki aslında Peygamberimizin en büyük mücadelelerinden biri kadın hakları mücadelesi olmuştur. İslam Peygamberi hayatının hiçbir yerinde kadını dışlamamıştır. Kadın ve erkek arasında sağlanacak adalet, mutluluğu da beraberinde getirecektir. Adalet denilince akla adliye sarayları geliyor ancak adalet öncelikle toplumun temeli olan ailede sağlanmalıdır.

Adalet terazilerinin belki de en hassası kadın ve erkek arasındaki adalettir. Her ne zaman ki cinslerden birine ayrıcalık tanınıp, birinin hakkı çok abartılıp, diğerinin sorumlulukları fazla gelirse yani o terazide bir dengesizlik olursa o adaletsizlik beraberinde mutsuzluğu getirir."

Program Esma Erten'e çiçek ve hediye takdimiyle son buldu.

Programa İlçe Müftüsü Ali Işık, vaizler, şube müdürleri ve Kur'an kursu öğreticileri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)