banner250

banner246

16.11.2020, 05:00

Ölçü

Dünyamızı değerlendirirken ölçümüz ne olmalı!

Çocuğumuz var; emek veriyoruz, iyi bir eğitim alması için bütün fedakarlıkları yapıyoruz. Başarılı bir eğitim hayatından sonra iyi bir iş sahibi oluyor, seviniyoruz…

İşimiz var; kar ediyoruz, kazanıyoruz, her şey yolunda gidiyor, biriktiriyoruz mutlu oluyoruz…

Hedefimiz var; bizi fark edenler oluyor. Önümüz açılıyor, makamımız yükseliyor, memnun oluyoruz...

Güzel bir semtte, geniş bir ev almak istiyoruz, alıyoruz; modeli yüksek pahalı arabalara hevesleniyoruz, elde ediyoruz ve seviniyoruz.

Özetle dünyadaki başarılarımızı, kazanımlarımızı elde ederken ölçümüz nedir? Yani gerçekten başarı olup olmadığını nasıl takdir edeceğiz? Acaba bizim başarı gördüğümüz Rabbimiz katında nasıl bir karşılık buluyor?

"İnkar edenler, kendilerine mühlet vermemizi kendileri için bir iyilik sanmasınlar; biz onlara sadece günahları artsın diye süre vermekteyiz." (Al-i İmran, 178)

"Şimdi sen onları bir süre için gaflet ve delaletleri içinde kendi hallerine bırak! Sanıyorlar mı ki onlara mal ve evlat verirken iyilikleri için koşturuyoruz! Hayır onlar işin farkına varmıyorlar." (Mü’minun, 54-56)

Dünyada bize sunulan imkan ve nimetler, imanla beraber olmaz ve Rabbimizin rızası istikametinde kullanılamazsa hiç verilmemiş olmasını dileyeceğimiz bir günle karşılaşacağımız muhakkaktır.

"Size iş ve davranışları bakımından en çok ziyana uğrayanları bildirelim mi? Onlar, iyi yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çabaları boşa giden kimselerdir. İşte onlar, Rablerinin ayetlerini ve O’na kavuşmayı inkar eden, bu yüzden amelleri boşa gitmiş olanlardır; bu sebeple biz kıyamet gününde onların dünyadaki amellerine değer vermeyiz." (Kehf, 103-105)

İmanın süslemediği hiçbir değere meyletmemeli ,hiçbir dünyalığa özenilmemelidir.

Ölçü, Rabbimizin belirlediği sınırlardır.

O’nun yolundan yüz çeviren, ömrünün sonuna kadar doymadan, tatmin olmadan koşturacak (Taha,124) ama neticede bir karış topraktan fazlasını elde edemeyecektir.

İman edip salih amel işleyen de bir karış toprağa sahip olacak ancak öncesinde huzurlu yaşayıp, sonrasında sonsuz saadete kavuşacaktır.

"Erkek olsun kadın olsun, kim iman etmiş bir insan olarak yararlı işler yaparsa kesinlikle ona güzel bir hayat yaşatacağız ve (ebedi alemde) mükafatlarını da yapmış olduklarının daha güzeliyle vereceğiz." (Nahl,97)

Yorumlar (9)
Selma Alp 8 ay önce
çok güzel bir yazı ve konu. yazandan da yayandan da Allah razı olsun.
K hamam sevdalısı 8 ay önce
Ağzınıza yüreğinize kaleminize ömrünüze sağlık muhterem hocam hergün acaba hocamın yeni yazi si varmı diye bakıyorum keşke yazılarınız günlük olsa da biz ler istifade etsek hocam
Muzaffer Şahinürk 8 ay önce
Burhan hocam ellerinize sağlık. Müstefid olduk. Sitedeki tüm yazılarınızı okuyorum hasseten emeği geçenlerde teşekkür ederim.
Osman AÇIKGÖZ 8 ay önce
Allah razı olsun hocam. Yazılarınızın devamını her zaman bekliyoruz ve bizde paylaşıyoruz.Rabbim ilminizi ,irfanızı ve ihlasınızı artırsın ! Amin
Cemalettin Cesimoğlu 8 ay önce
Teprikler. Fitneyi bitirdi bu site. Gerçekler geldi fitne zail oldu. Burhan hocam yüreğinize sağlık bu sityei kurmakla hayırlı birnişe vesile oldunuz.
Salih 8 ay önce
Çok güzel yazılar yazıyorsunuz hocam yüreğinize sağlık. Diyanet Haber vesilesiyle sanki her an sizinleymişim gibi hissediyorum. Bu site çok iyi oldu. İyi bir kaynak ve güvenilir bilgilere erişiyoruz. Vesile olanlardan Rabbim razı olsun.
M.emin 8 ay önce
Değerli hocama teşekkür eder sağlık sıhhat ve afiyet dilerim yazılarından çokça istifade ediyoruz
Abdullah Diyarbakır 8 ay önce
اللهم أحسن عاقبتنا في الأمور كلها واجرنا من خزي الدنيا وعذاب الآخرة. Allah halis muhlis kullarından eylesin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın