banner261

banner250

Din Eğitiminde Verimliliğin Artırılması konulu konferans düzenlendi

Nevşehir İl Müftülüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, “Din Eğitiminde Verimliliğin Artırılması” konulu konferans düzenlendi.

Nevşehir Müftülüğü 18.02.2020, 12:10
Din Eğitiminde Verimliliğin Artırılması konulu konferans düzenlendi
© Diyanet Haber

Nevşehir İl Müftülüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, “Din Eğitiminde Verimliliğin Artırılması” konulu konferans düzenlendi.

Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Kur’an kursu öğreticileri ile imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri katıldı.

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şevki Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, İl Müftüsü Yakup Öztürk ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Saltık’ın selamlama konuşmaları ile başladı.

Ardından Prof. Dr. Mehmet Şevki Aydın, “Din Eğitiminde Verimliliğin Artırılması” konulu konferansını sundu.

Aydın, “Öğretmen; öğrencilerin yegâne bilgi kaynağı, onlara bilgi aktaran değil öğrencilerin bilgi kaynaklarına ulaşmaları, bilgiyi keşfetmeleri, bilgi üretmeleri ve onu kullanarak sorun çözmeleri için rehberlik yapandır.” dedi.

Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti:

“Öğretmen; kendisini sınıfın hâkimi gören değil o grubun rehberlik görevini üstlenmiş bir üyesi olarak görendir.

Öğrencilerle yarışan, bilgiçlik taslayan, en iyiyi ben bilirim diyen değil öğrencilerin arayışlarına yön veren, onlara danışmanlık yapan, öğrenmenin yollarını birlikte keşfetmeye çalışandır.

Kalıp bilgilerin hamallığını yapan ve yaptıran değil yaratıcı zekâya sahip, bilgiyle beslenen ve öğrencilere de bunu öğretendir. 

Şartların kendi beklentilerine uygun hale gelmesini bekleyerek zaman kaybeden değil her halükarda başarılı olmanın yollarını arayıp bulma çabası içinde olan, her fırsatı en iyi biçimde değerlendirebilendir.

Mevcut bilgi ve becerisiyle yetinen değil sürekli öğrenme, kendisini yenileme, geliştirme, kendine yatırım yapma azmiyle yaşayandır.”

Konferansa Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Müftü yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Saltık, okul müdürleri, Kur’an kursu öğreticileri, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)