banner261

banner250

07.03.2021, 19:12

Mus'abların Yolunda    

Birinci Akabe biatından sonra Yesrib’den gelen Müslümanlar, kendilerine İslâmı öğretecek bir muallim istediler. Hz. Peygamber (s.a.s.) Mus’ab B. Umeyr’i onlarla birlikte Yesrib’e gönderdi.

Hz. Peygamber (s.a.s.) teşrif etmediği için henüz Yesrib ismiyle bilinen Medine’de, Mus’ab’ın gelişinden yaklaşık bir yıl sonra İslâm'ın konuşulmadığı ev kalmamıştı.

Güler yüzü, tatlı diliyle her fırsatı değerlendiriyor; yanına tartışmak ya da onu topraklarından çıkarmak için gelenler Müslüman olarak ayrılıyorlardı. Tam anlamıyla "Seni öldürmeye gelen sende dirilsin." Cümlesindeki mana tecelli ediyordu.

Halbuki Mus’ab B. Umeyr’in davetçi olarak Yesrib’e gönderildiği yıllarda henüz Kur’an-ı Kerim’in yarısı bile nazil olmamıştı. Mus’ab’ın elinde insanlara dağıtabileceği, İslâmı anlatan kitaplar, dergiler, gazeteler, cd’ler vs. yoktu.
  
Mus’ab’ın gün boyu yayın yapan radyoları, televizyonları, internet imkanları, sosyal medya araçları da yoktu.

Bir Mus’ab vardı, bir de imanı…

İmanla mutmain bir kalbe sahip bünyeden ne güzellikler sadır oluyordu!

Bugün olsaydı Mus’ab (r.a.) yalnızca Medine’nin değil, dünyanın bütün şehirlerinde İslâm'ın konuşulmadığı ev kalmazdı herhalde.

Elindeki sosyal medya imkanlarını yediği yemeği, giydiği elbiseyi, bindiği arabayı, birlikte resim çektirdiği şöhretliyi paylaşmak için değil; Rabbini, ahireti, hesabı hatırlatan bir söz, bir yazı bir güzel örnek için kullanırdı herhalde.

Aramızda olsaydı anne-babasının olanca zenginliğini terk edip kuru ekmekle yetindiği günlerde yaptığını yapar,hayatını pahalı mekanlarda pahalı yemeklerin peşinde telef etmezdi herhalde…

Gelseydi yanımıza, "Ben Uhud’da şehit olunca üzerimdeki elbisem vücudumun tamamını örtmeye yetmedi. Elbisemden açık kalan kısımlarımı otlarla örtmüşlerdi, bu durum  benim şeref ve itibarımı azaltmadı. Şimdi öyle izzet ve ikram görüyorum ki anlatamam. Yığıp biriktirmek için uğraşmayın, cenneti kazanmaya bakın." derdi herhalde…

Uhud’da şehit olunca, o ve onun gibiler hakkında "Mü’minlerden öyle baba yiğitler var ki, Allah’a verdikleri söze sadık kaldılar. Bir kısmı adağını yerine getirdi, bir kısmı da (sırasını) beklemektedir. Allah’a verdikleri sözü asla değiştirmediler." (Ahzab, 23) ayeti nazil olmuştu.

Mus’abların yolundan gitmek, Mus’ab olmak, Mus’ab’ları çoğaltmak duasıyla…

Miracınız mübarek olsun…

Yorumlar (8)
Gazali ateş 2 ay önce
Kıymetli Hocam yazdığınız bu guzel yazılarınız ve kitaplarınız icin, hacı Bayram camı indeki vaaazlarınız icin. Kısa kısa videolarınızı icin sonsuz ŞUKRANLARIMIZI ARZ ediyoruz. Bızlere nede guzel bir rehber ornek lider oluyorsunux
özcan Yılmaz 9 ay önce
Muhterem hocam sizlere müteşekkiriz. özellikle kısa sohbetlerinizle gönüllerde taht kurdunuz. çok değişik bir tarz oluşturdunuz. Rabbim ebediyyen razı olsun.
Adem barut 9 ay önce
Hocam öyle güzel konulara değiniyorsunuzki ALLAH C.c razı olsun hocam RABBİM sizdeki ilmi hikmeti feraseti imanı bizlerede nasip etsin
Rıdvan EFE 9 ay önce
Yazılarını ve kendilerini her daim TV ve youtubede izleyerek örnek aldığım insan Rabbim sana uzun ömürler versin inşallah
hasan hüseyin 9 ay önce
nerde şimdi o mus'ablar! bizleri dünya sevgisi sarmış bir türlü bırakamıyoruz ki ahirete sıra gelsin
Rabbim sonumuzu hayr etsin inşAllah....
Tayyip Gül 10 ay önce
Hocam hayırlı akşamlar diliyorum. Yine harika bir yazı. Teşekkür ediyorum. Allaha emanet olun inşAllah.
Pirifani 10 ay önce
Amin inşaallah hocam Allah razı olsun sizlerinde mirac geceniz mübarek olsun
Pirifani 10 ay önce
Amin inşaallah hocam Allah razı olsun sizlerinde mirac geceniz mübarek olsun