banner203

banner217

Din görevlileri araya girdi, 3 yıllık husumet sona erdi

Mersin Akdeniz'de aralarında husumet bulunan Genç ve Özkan aileleri, İlçe Müftülüğünün araya girmesiyle barıştı.

Mersin Müftülüğü 19.10.2020, 12:25
Din görevlileri araya girdi, 3 yıllık husumet sona erdi
© Diyanet Haber

Akdeniz İlçesi Hal Mahallesi'nde ikamet eden ve aralarında 3 yıldır husumet bulunan Genç ve Özkan ailelerinin barışmaları dolayısıyla İlçe Müftülüğü koordinesinde yemekli bir toplantı düzenlendi.

Şeyh İzzettin Camii önünde düzenlenen barış yemeğine Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz İlçe Müftüsü İbrahim Yavuz, kurum amirleri, din görevlileri, aile üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, ilahi dinlerin özünde sevgi, barış, kardeşlik ve sulh olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Hazreti Adem’in çocuklarıyla başlayan, şeytanın aldatmasıyla devam eden bu tür olaylar kıyamete kadar var olacaktır. Bir anlık gaflet ve şeytana uyma hayatımıza mal oluyor, aileler yuvalar yıkılıyor. Allah bize şeytanı düşman, Kur’an ve Peygamberi dost edinmeyi emrediyor. Ama bu din ümitsizlik dini değil, bu dinin özünde tövbe var, af var, bağışlama var, karşılıklı olarak sulh vardır. Sulhta hayır vardır. Bu din kötülüklerin iyilikle değiştirilmesini bize emreden bir dindir.  Kötülük ve yanlışlıkların giderilerek insanların mükemmelleşmesini emreden bir dindir. Halid Bin Velid’den İslam kahramanı çıkaran, Hz. Hamza’yı şehit eden Vahşi’yi bağışlayan bir dinin mensuplarıyız."

"Hz. Peygamber’in merhamet peygamberi olduğunu" vurgulayan Dr. Kondi, "Yeryüzünde iyilik, barış ve huzur hakim oluncaya kadar her Müslümanın üzerine düşen kardeşlik görevini yerine getirmesi gerekir. Bu vesile ile bu barışın gerçekleşmesinde emeği geçen din görevlilerimize, İlçe Müftümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yapılan duanın ardından Genç ve Özkan aileleri, katılımcıların huzurunda helalleşerek kucaklaştılar.

Barış nedeniyle Genç ve Özkan aileleri tarafından kesilen kurbanlar katılımcılara ikram edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
ADEM EKİCİ. DİYANET İŞLERİ BAŞKANILIĞI MERKEZ TEŞKİLATINDAN EMEKLİ. 1 ay önce
ÇOKGÜZEL ÖRNEK BİR DAVRANIŞ. BİREYLER VE TOPLUMLAR ARASI BARIŞ ANCAK YÜCE DİNİMİZ İSLAM LA SAĞLANIR. ÇÜNKÜ :İSLAM BARIŞ DİNİDİR.
İmam Hatip 1 ay önce
Din görevlisi sıfatı da nedir! Her müslüman dinin görevlisidir. İmam Hatip diyeceksiniz. Vaiz diyeceksiniz. Müftü diyeceksiniz. Bu kelime bir projedir uyanın artık.