banner261

banner250

Dinç: Vefa kaybolduğunda etrafımızı veba sarıyor

Manisa İl Müftülüğü, “Mevlid-i Nebi Haftası” münasebetiyle “Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferans düzenledi.

Manisa Müftülüğü 25.10.2021, 16:26
Dinç: Vefa kaybolduğunda etrafımızı veba sarıyor
© DİHA

Manisa İl Müftülüğünce “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye birincisi Adem Bilgetay’ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Dinç, “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırını güden ecdadın torunları, en küçük bir uyuşmazlıkta fincanı kıracak hale geldi. İnsanımız vefa konusunda, vefaya bağlılık hususunda, İslam’ın bir vefa dini olması konusunda yeniden bilinçlendirilsin, tekrar hafızalar tazelensin düşüncesiyle böyle bir konu belirlendi. Cenabı Hakk kaybettiğimiz vefa duygusunu tekrar hatırlamayı nasip eylesin.” dedi.

- Vefa, doğruluğun sürdürülebilirliğini ve zirve noktasını ifade eder

Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vefa sadece bir doğruluktan ibaret değildir, doğruluğun bir anlamda sürdürülebilirliğini ve zirve noktasını ifade eder. Sadece sözde doğruluğu değil sözle birlikte amelde de doğruluğun zirvesini tanımlar vefa kavramı. Ve biz insanlık aleminin fertleri olarak ruhlar aleminde ilk Rabbimize verdiğimiz sözle vefayı hatırlarız. Elest bezmi dediğimiz o alemde Rabbimiz yeryüzüne gelecek Hz. Adem’den kıyamete kadar dünya sahnesine gönderilecek bütün ruhları karşısına alarak bir sözleşme imzaladı, bir ahitleşmede bulundu. Bu ahitleşmeyi Kur’an bize hatırlattı.

- Vefa kaybolduğunda veba sarıyor etrafımızı

Allah’a kulluk akdimiz bozulduğunda küfür, nifak, şirk vebası içimizi kemirmeye başlıyor. Peygamber Efendimiz'e (s.a.s.) vefamız bozulduğunda, yolları şaşırmaya başlıyoruz. Anne-babaya olan vefa duygumuz kaybolduğunda, ilahi rahmetten mahrumiyet vebası ile cezalandırılmaya başlıyoruz. Bize emanet edilen çevreye, kainata, doğaya olan vefamız kaybolduğunda kıtlıkla, yoklukla bu tür vebalarla sınanmaya başlıyoruz. Kitaba, ilme, alime vefa göstermediğimizde, cehalet vebası ile karşı karşıya kalıyoruz. O yüzden Rabbimize verdğimiz sözümüzü, Kur’an-ı Kerim ile olan ahdimizi yeniden tazelemek ve yenilemek durumundayız.”

- Efendimizin sünnetini çağımızla, insanlıkla, yeryüzü ile buluşturacak olan bizleriz

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök ise şunları kaydetti:

“Peygamber Efendimiz'i (s.a.s.) anmak ve anlamak için onun hayatımıza hayat katacak olan mesajlarını, çağrısını, ilkelerini çağımıza, yirmi birinci yüz yıla, Manisa’mıza, şehrimize bir nebze de olsa taşıyabilmek için Mevlid-i Nebi Haftamızı pek çok etkinlikle kutluyoruz. İlçe müftülüklerimiz kahvehanelerde, öğrenci yurtlarında, gençlik merkezlerinde ve okullarda pek çok organizasyonu hafta boyunca gerçekleştirecekler. İnsanlık her geçen gün Peygamber Efendimizin çağrısına, onun hayatımıza dokunuşuna daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Efendimizin sünnetini çağımızla, insanlıkla, yeryüzü ile buluşturacak olan bizleriz.” 

- Onun ümmeti olarak bize düşen görev; onun sünnetini hayatımıza taşıyabilmektir

Gençlere seslenen İl Müftüsü Soykök, “Efendimizin hayatı boyunca genç arkadaşları olmuştur. Allah Rasulü'nün heyecanı ile yeryüzünde gerçekleştirmeye çalıştığı hedefler, ilkeleriyle gençlerimizin heyecanı, umudu, sevdası birleştiğinde dünya her geçen gün daha da güzelleşecek, daha da yaşanacak hale gelecek. Onun ümmeti olarak bize düşen görev; onun hayatımıza hayat katan, insanlığa huzur getirecek olan şefkati, adaleti, merhameti, kardeşliği yeniden tesis edecek olan ahlakını, sünnetini hayatımıza taşıyabilmektir.” diye konuştu.

Program sonunda "2021 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren din görevlileri ile ortaokul öğrencilerine yönelik "Ahilik ve Helal Bilinci" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

- Mevlid-i Nebi Naht Sergisi

Öte yandan Manisa İl Müftülüğünce “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında Naht Sergisi açıldı.

Demirci Alaca Camii imam Hatibi Hasip Çelik tarafından icra edilen 100 naht eser, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda halkın beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşan İl Müftüsü Mustafa Soykök, “Hasip Hocamızın bir din görevlisi olarak bir sanat dalında bu şekilde uzmanlaşması, icra ettiği eserler bizleri gururlandırıyor. Böyle sanatkar hocalarımızın varlığı kurumumuza güç katıyor, iftihar ediyoruz. Kendilerine teşekkür ve tebrik ediyorum.’’dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)