banner250

banner203

Geçmişten geleceğe kadın ve toplum

Malatya İl Müftülüğü "Geçmişten Geleceğe Kadın ve Toplum" konulu bir konferans düzenledi.

Malatya Müftülüğü 30.03.2019, 09:57
Geçmişten geleceğe kadın ve toplum
© Diyanet Haber

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış ve selamlama konuşmasını İl Müftüsü Ümit Çimen yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut ise konuşmasında  kadın ve erkeğin yaratılış, vahye muhataplık, ödül ve ceza konularında eşit olduğunu ancak insan türünün kadın ve erkek cinsi olmaları yönüyle birtakım farklı özelliklere, yetki ve sorumluluklara sahip olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Biz kadınlar için tarihte dört kadın ayrı bir öneme sahiptir. Bu kadınlar; koruyucu ailenin ilki sayılabilecek Hz. Asiye, babasının annesi ismiyle anılan Hz. Fatıma, adanmışlığın ve iffetin sembolü Hz. Meryem ve İslam davasına omuz veren basiretli ve fedakâr kadın Hz. Hatice. Evlatlarımızı ve dolayısıyla toplumu yetiştirirken rehberimiz bu hanımlar olmalıdır. Kız çocuğunu da erkek çocuğunu da yetiştirirken adalet ilkesini esas alarak fıtrata uygun yetiştirmek bizim vazifemizdir."

Akbulut, Tevbe suresi 71. ayetten örnek vererek, “Rabbimiz ‘Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirinin velisidir. İyiliği emreder kötülükten sakındırırlar.’ buyurmaktadır. Ayetteki veli kavramı, kadın ve erkekten biri olmadığında diğeri onun yerine ikame olur, onun vazifesini yapar anlamına gelir." ifadesini kullandı.

“İnsanlığın yararına çalışmalar yapmak ve sorunlarına çareler bulmak kadınıyla erkeğiyle insanın vazifesidir.” değerlendirmesinde bulunan Akbulut, kadın konusundaki yanlış algıların oluşmasında zihniyet bakışlı değerlendirme yerine cinsiyet bakışlı değerlendirmenin etkili olduğunu söyledi.

Programa İl Müftü Yardımcısı Fikriye Özkan, vaizler, Kur'an kursu öğreticileri ve çok vatandaş katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?