banner250

banner246

Güzel Ses Kuvvetli Nefes

“Çok güzel sesi var, hele bir Kur’an okusun, insan kendinden geçiyor”

Makaleler 02.01.2020, 12:23
Güzel Ses Kuvvetli Nefes
© Diyanet Haber

Seni hayran bırakan sesin güzelliği mi, mananın ifade ettiği mi?

Seni kendinden geçiren nağmeler mi, hükümleri mi?

Seni etkileyen musiki mi, mesaj mı?

“ Ne zaman anarsam seni

Kararım kalmaz Allah’ım

Senden gayrı gözüm yaşı

Kimseler silmez Allah’ım”

Güzel sesiyle yukarıdaki dizeleri seslendiriyor. Sizi bir düşünce alıyor. “Allah Allah! Kararı kalmasa sesi bu kadar gür çıkmazdı herhalde” diye geçiyor içinizden.

Salon dolu, hatip etkileyici. Öyle güzel anlatıyor ki, kendinizi asr-ı saadette zannediyorsunuz. Takvadan bahsediyor, diğergâmlıktan ve zühtten. Ne güzel insan! Örnek şahsiyet diye düşünüyorsunuz. Aaaa birde ne göresiniz… Üçüncü tatil kasabasında da bir yazlık almış Gayri menkullerinin gelirini iki muhasebeci takip ediyormuş… Bindiği arabayı alabilmek için 6 ay önceden sıraya yazılmak gerekiyormuş. Konferans vermek için davetinizi menajerine iletip fiyatı onunla konuşmanız icap edermiş…

“ Hocam bu kadar okuyoruz, anlatıyoruz; salonlar dolu, televizyon, radyo ve iletişim araçları akşama kadar dini meselelerin konuşulduğu programlarla dolu, neden etkimiz sınırlı oluyor?“ sorusunun cevabını yukarıdaki satırlarda aramamız gerektiği kanaatindeyim.

Elbette biz seferle sorumluyuz, zafer Allah’ın takdiriyledir. Ancak sefer esnasında kullandığımız araçlar Allah’ın rızasına uygun olmalı değil mi? “İhlas” kitapların sayfalarında kaybolan bir kavram olmamalı.

Güzel sesiyle “ Cemâlinle ferahnâk et ki yandım yâ Resulallah” diyerek kaside okuyanımız yanmadan söylüyorsa bu bir vebaldir.

Asr-ı saadetin güzellikleriyle dinleyenlerin göz yaşı dökmesine vesile olan hatibimiz, asr-ı saadetten fersah fersah uzak yaşıyorsa bu bir vebaldir.

Kitabı, sünneti konuştuğumuz mekan ve mekanın sahipleri, halleriyle kitabı ve sünneti istihfaf ediyorsa bu bir vebaldir.

Rabbimizin katında kıymetli olan, güzle ses, kuvvetli nefes, etkili hitabet değil; ihlaslı gönül, salih amel ve güzel ahlaktır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (7)
Yusuf Çoban 1 yıl önce
أحسن : Çok doğru, pek güzel.
Bekir büyükbaş. 1 yıl önce
Hocam ses nefes ve hitabet hepisi ihlasla olursa birbirini tamamlar .Bunlar olmalı. Sevgilerimle.
Misafir 1 yıl önce
Bu gün malasef her camiden; hergün kürsülerden vaaz ve kuran-i kerim okunuyor hem okuyanların hem dinleyen cami cemaatinin manevi dünyasında hicbir değişiklik olmuyo, çünkü rabbimiz kuran-i kerimde "ey iman edenler ,yapmadığınız şeyleri söylemeyiniz " buyuruyor .. Hocam çok güzel bir konuya temas etmis. Herşey dünyevîlesmiş mevla kendisin den razı olsun
Rıdvan 1 yıl önce
Ekinci
Sabri Çimenli 1 yıl önce
Bugün maalesef olan bu.dinin istediği gibi anlatmaktan ziyade cemaatin hoşuna gidecek güzel sesle kuran tilaveti ilahiler kasideler vs.sn.başkanım kalbimizin yüreğimizin sesini yazıya döküp kamuoyuna sunmuş.Allahım razı olsun.bugün İslam'ın toplumda heyecan uyandırmamasının sebebide sayılan bu olumsuzlukların diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimle efendim.
musa orak 1 yıl önce
Çok değerli Burhan hocam sonuna kadar haklı ve biz yıllardan beri bunu konuşuyoruz ama ne çare ne yazık ki söyleyene değil söyletene bakmak lazım çünkü yarın ne olacağını kim ne bilir başlangıçta okuyan da konuşanda aynı hocamız gibi idiler ne oldu tabii fetva değişti ben bunu mahmud efendiyi getiren cibin şoförüne dedim de o bana peygamberimiz sav in devesi ni örnek göstermişti (yıl 1980 lerde) bugün yaşasaydı en lüks arabaya binerdi demişti işte velhasıl kılıf bulunuyor o eleştirdiğiniz zatlarda aynı mazerete sığınırlar çünkü okuduk anlattık kazandık bu bizim srtık özel hayatımız derler bilmiyorum inşAllah be kritik eleitiriler yankı bulur herkes ve özellikle de Diyanet camiamız gerekli uyarıları alır vesselam saygılarımla
Arif Küçükbenli 1 yıl önce
Muhterem hocam çok önemli bir noktaya temas etmişsiniz bugün en büyük problemimiz bu. Dolayısıyla bu insanlar bizi neden dinlemiyor neden anlamıyor diyorsak cevabı bu güzel yazının içerisinde bulabiliriz. Sadra Şifa bir makale olmuş elinize Yüreğinize sağlık