banner250

banner246

Din İstismarı: Kavramların İstismarı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Din İstismarı: Kavramların İstismarı" başlıklı makalesinde, FETÖ terör örgütünün Allah ve Peygamber tasavvurunu, İslami kavramları, insani ve vicdani değerleri tahrif ve tahrip ederek dini, her türlü çıkarına alet eden bir sömürü şebekesi olduğunu söyledi.

Makaleler 05.07.2019, 11:13
Din İstismarı: Kavramların İstismarı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet Aylık Dergi Temmuz 2019 sayısında yayımlanan makalesinde "Kavramlar düşüncenin anlam haritalarıdır. Bu sebeple insanoğlu, dış dünya ile irtibatını kavramlarla izah etmekte, farklı inanç ve düşüncelerle de kavramlar üzerinden yüzleşmektedir. Dolayısıyla bir din, ideoloji ya da iddiayı tanımak için öncelikle onun kavramlarını bilmek gerekir" dedi.

Erbaş, geçmiş kavimlerin vahyi tahrif ettiklerinin Kur'an-ı Kerim'de dile getirildiğini, onların kelimelerin anlam ve bağlamlarını çarpıttıklarını ve böylece bir nevi ilahi kelamı istismar ettiklerini şu ifadelerle dile getirdi; "Kur’an-ı Kerim, geçmiş kavimlerin vahyi tahrif etmeye yönelik davranışlarından bahsederken, onların kelimelerin anlam ve bağlamlarını çarpıttığından ve böylece bir nevi ilahi kelamı istismar ettiklerinden bahsetmektedir (bkz. Bakara, 2/75; Mâide, 5/13)."

Makalesinde FETÖ, DEAŞ, el-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin, tefrika ve bozgunculuk yaptığına dikkati çeken Erbaş, "FETÖ, DEAŞ, el-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütleri kavramlar ve değerler üzerinden dini istismar eden yapıların açık örnekleridir. İtikadi, ameli ve ahlaki birer sapma hareketi olan söz konusu örgütler, dinin temel kavram ve değerlerini süfli emellerine alet etmekte, vekâlet savaşlarıyla İslam diyarlarını harabeye çevirmekte ve özellikle gençleri hain emelleri için kullanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Makalenin tamamını okumak için TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)