banner250

banner203

Beni Çoraplarımla Defnedin

İşte o gün kişi kardeşinden, kaçar. Annesinden, babasından, Eşinden ve çocuklarından. O gün, herkesin kendine yetip artacak bir derdi vardır.

Makaleler 23.03.2019, 10:50
Beni Çoraplarımla Defnedin

Varlıklı ve bilge bir zât hastalandığında oğlunu yanına çağırarak ona bir vasiyyette bulunmuş:

“Evlâdım, bak benim çok malım var, bilgim var, çevrem var. Hastalandım. Ölüm de bizim için. Allâh’ın takdîr buyurduğu süre hepimiz için bir gün bitecek. Benim için de bitecek. Belki bu hastalıktan kalkamayacağım. Eğer vefât edecek olursam, senden bir istirhâmım var. Elindeki bir çift çorabı göstererek, “bu çoraplar bana filanca sebeplerden dolayı çok kıymetlidir. Manevî değeri çok yüksektir. Beni yıkayıp kefenlediğiniz zaman definden evvel bu çorapları ayağıma giydirip beni öylece defnedin.” der. “Filân zâtın yanına vasiyyetimi yazmış olduğum bir mektup bıraktım. O mektubu defin işleminden sonra alır, gereğini yerine getirirsin.” diye de ilave eder.

Günler geçer. Tahmin edildiği üzere baba hastalığa yenik düşer. Rûhunu Rahmân’a teslim eder. Evlat, vasiyyet üzere babasının kendisinden istediklerini yerine getirmek üzere harekete geçer. Babasının çoraplarını alarak kefen işlemini yürüten hocaefendinin yanına gelir ve der ki, “Babamın vasiyyetidir. Son arzûsudur. Bu çorapları ayağına giydirip öylece defnetmemizi istedi benden.” der ancak Hoca Efendi itiraz eder: “Olmaz! Cenaze eğer şehîd cenazesi değilse yanında kefenden başka herhangi bir elbise veya başka eşya cinsinden bir şey bulunduramaz.” der. “Yahu babamın son arzusu idi, nolur ki yapsak? Yapamaz mıyız? Olmadı, Müftü Bey'e soralım.” der evlat… Sorarlar, sonuç olumsuz. Şehrin âlimine, kadısına vs. sorarlar. Hiçbirinden müspet manada bir cevap çıkmaz. Her biri aynı şekilde itiraz eder ve aynı cevabı verir. “Bu dînen, fıkhen câiz ve mümkün değildir.” cevabı alınır. Çaresiz delikanlı babasının son arzusunu yerine getiremez ve cenazeyi defnederler. Tâziyesi yapılır. Babasının son arzusunu yerine getirememenin ezikliği ile, vasiyet bıraktığı zattan gidip mektubu alır ve okumaya başlar. Şöyle yazmaktadır:

“Evlâdım, senden istediğim son arzumu yerine getiremediğinin farkındayım. Getiremeyeceğini de bilerek istedim zaten. Bunu senden, sana bir şeyi anlatmak ve bir nasihat vermek için istedim. Dedim ki sana, “Bak onca servetime, varlığıma, şânıma, şöhretime, ilmime rağmen kirli bir çift çorabımı bile bana çok görüyorlar, yanımda götüremiyorum. Sen artık bu dünyadan öteye götürebileceğin faydalı işlere ağırlık ver. Kabrini aydınlatacak, Rabbinin huzuruna alnın açık, yüzün ak çıkabileceğin, sırattan geçmene yardımcı olabilecek, mîzanda senin lehine ağır gelecek tedariki sağlaman gerektiğini anlatmak için yaptım.” der.

Öyle bir gün ki;

يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ اَخ۪يهِۙ  - ٣٤ - وَاُمِّه۪ وَاَب۪يهِۙ - ٣٥ - وَصَاحِبَتِه۪ وَبَن۪يهِۜ - ٣٦-  لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ يَوْمَئِذٍ شَأْنٌ يُغْن۪يهِۜ -٣٧

“İşte o gün kişi kardeşinden, kaçar. Annesinden, babasından, Eşinden ve çocuklarından. O gün, herkesin kendine yetip artacak bir derdi vardır.” (Abese, 80/34-37) buyurulur.

O günde Rabbimiz bizleri yüzleri gülen, sevinen, parıl parıl parıldayan kullarından olma lütfuna nâil eylesin.

TÜM MAKALELERİ

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (24)
Niyazi Glökmen 2 yıl önce
Bu kıssada hişse bizlere çok şeyler Anlatıyor Aklımızı başımıza almamız lazım
Hasan çınar 2 yıl önce
Allah bizi doğruluktan ayırmasın.
سركان يالجين 2 yıl önce
Demek ki mânâ yüklü babaların ğaflet dolu balaları olacak.
Son nefeste dâhi ol baba ol balaya
N7hu nebiylik yapmaktan vaz geçmeyecek.....
Yâ Rab nefsimizi ve neslimizi Kurrate e'yun kılll....
Sami kunter 2 yıl önce
Allah dogruluktan ayirmasin iyi kullariyla olmayi nasip etsin
Musa Kazım cessur 2 yıl önce
Herkes kendine yapar iyi de kötüsüde kendine
Ali Tek 2 yıl önce
Gerçek manada bundan bir ders ve ibret var.Rabbim bizlere gerçek manada ona kul olmayı nasip etsin inşAllah. Hz. Muhammed (s.a.v.)e ümmet olmayı nasip etsin.
Murat arar 2 yıl önce
Çok güzel
Lütfi kutlu 2 yıl önce
Allah bizleri kendine kul habibine ümmet eylesin.ahiret i kazananlardan eylesin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın