banner250

banner246

Hafızın kalbi Kur’an’ın ayet ayet kaydedildiği yerdir

Kütahya Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan öğrenciler için “Kur’an Ziyafeti ve Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi.

Kütahya Müftülüğü 10.01.2020, 15:51
Hafızın kalbi Kur’an’ın ayet ayet kaydedildiği yerdir
© Diyanet Haber

Kütahya Müftülüğüne bağlı Emir Sultan ve Bölge Yatılı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan öğrenciler için İl Müftülüğü tarafından “Kur’an Ziyafeti ve Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını yapan Kütahya Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar; Kütahya’nın Kur’an hizmetlerine sahip çıkan bir şehir olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Kütahya dârülkurrâların inşa edildiği kadim bir şehirdir. Dârülkurrâlar, Kur’an-ı Kerim’in öğretildiği, ezberletildiği, kıraat vecihlerinin tâlim edildiği yerlerdir. Biz de bu kadim medeniyetin varisleri olarak, İlimizde hafızlık eğitimi başta olmak üzere gerek 4-6 yaş Kur’an kurslarının gerekse ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarımızın sayısını ve kalitesini arttırmak için çalışıyoruz. Kur’an hizmetlerini her geçen gün geliştirmeye çalışıyoruz. ‘Okul-Kur'an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ kapsamında yürüttüğümüz çalışmalar başarıyla devam ediyor. Kütahya’daki Kur’an kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan kız öğrencilerimiz için hafızlık icazet merasimi düzenlemiştik. Bugün de erkek öğrencilerimizin icazet merasimini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hafızlık çok büyük bir onurdur. Hafızın kalbi, Kur’an’ın ayet ayet kaydedildiği, Allah’ın vahyinin nakşedildiği kalptir. Bu hayırlı hizmetlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.”.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ise İl Müftülüğü ile iş birliği içerisinde yürüttükleri hafızlık projesinin başarılı olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Sonrasında kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Hizmetleri Daire Başkanı Yaşar Çapçı, hafızlığın gayret ve çok çalışmakla yapıldığını belirtti.

Genç hafızların sayılarının artması temennisinde bulunan Çapçı, şöyle devam etti:

“Hafızlık, Allah'ın yeryüzünde bir insana verebileceği en büyük nimettir. Cenabı Hak, bu şerefi bu yavrularımıza, onların anne ve babalarına vermiştir. Hafızlık, sabahın seher vaktinde, rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla başlayıp güçlü bir iman ve inançla birlikte çekilen emek ve sabrın sonunda elde edilebilmektedir." diye konuştu. Sözlerin en güzelinin ve en doğrusunun Allah (c.c.)’ın kelamı olduğunu dile getiren Daire Başkanı Yaşar Çapçı; “Peygamberimiz,  Kur’an-ı Kerim’in okunması ve okuduklarımızla amel edilmesi neticesinde kavuşacağımız nimetlerle alakalı bize güzel bir müjde veriyor ve şöyle buyuruyor.” Bir grup, Kitâbullah'ı okuyup ondan ders almak üzere Allah'ın evlerinden bir evde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla onları sarar.”  Bu sebeple hayat kitabımız olan Kur’an’ın okunması da, dinlenmesi de ezberlenmesi de sevaptır.”

Programda Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Muhammet Mansur Sağır Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu.

Ulu Cami’de düzenlenen Kur’an Ziyafeti ve Hafızlık İcazet Merasimi’ne Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Hizmetleri Daire Başkanı Yaşar Çapçı, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Evliya Çelebi Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Karazeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)