banner250

banner255

Amacımız Peygamber muhabbetini bilgiye ve marifete dönüştürmektir

Kütahya Müftülüğü ile Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi iş birliğinde “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu panel düzenlendi.

Kütahya Müftülüğü 20.11.2018, 16:24
Amacımız Peygamber muhabbetini bilgiye ve marifete dönüştürmektir
© Diyanet Haber

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen panele, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aydemir, akademisyenler, kurum amirleri, din görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar: “Kur’an-ı Kerim Peygamber Efendimiz’i (s.a.s.) bize bir model olarak takdim etmiştir. O, bize her yönüyle her zaman ve her yerde en güzel örnek, en ideal model olmuştur. Amacımız bu muhabbeti bilgiye, marifete, anlamaya ve yaşamaya dönüştürmektir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkalığı tarafından bu seneki Mevlid-i Nebi temasının “Peygamberimiz ve Gençlik” olarak belirlendiğini söyleyen Hazırlar şöyle devam etti:

“Gençler bizim geleceğimizdir. Gençleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda Peygamberimiz bizler için eşsiz bir örnektir. O, gençlere daima güvenmiş, sorumluluk vermiş, fikirlerini dinlemiş hatalarını incitmeden düzeltmiştir.”

Daha sonra Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aydemir ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Günay’ın konuşmacı olarak katıldığı, Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Kelebek’in moderatörlüğünü yaptığı  “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu panele geçildi.

Allah’ın (c.c.) insanı donanımsız olarak dünyaya getirdiğini belirten Prof. Dr. Halis Aydemir şunları kaydetti:

“Çocuklarımız çok büyük cevherle dünyaya geliyorlar. İstikamet bulacak kabiliyette yaratılıyorlar. Çocuklar soruları ile hayatın gerçeklerini arıyor. Dünya ve ahiret adına hayata hazırlanıyorlar.  Bize çocukça gelen sorular, insanı keşfeden sorulardır. Bu sebeple başta ebeveynler olmak üzere herkes, gençlere karşı sorumluluğunu yerine getirmelidir. İnsan yaşlanınca sadece bedeni fonksiyonlarını kaybetmez, öğrenme kabiliyetlerini de kaybeder. Biz de gençlere yaşadıkları dünyayı tanıtma adına kendilerini her alanda geliştirebilme imkânları sunmalıyız.”

Doç. Dr. İlhami Günay ise Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) etrafında toplanan ilk Müslümanların çoğunun gençlerden oluştuğunu hatırlattı, Allah Resulü’nün o güzide ashabı insanlığın ufkunda parlayan örnek şahsiyetler olarak yetiştirdiğini söyledi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?