banner203

banner218

Ağaç yaş iken doğrulur

Kütahya İl Müftülüğünce din görevlilerine yönelik “Baba Okulu” semineri düzenlendi.

Kütahya Müftülüğü 07.11.2019, 10:55
Ağaç yaş iken doğrulur
© Diyanet Haber

Kütahya İl Müftülüğünce ailede hak ve sorumluluklar açısından baba olmanın önemine dikkat çekmek amacıyla din görevlilerine yönelik “Baba Okulu semineri düzenlendi.

Seminere Psikolojik Danışman ve Klinik Uzman Psikolog Mürşid Ekmel Aybek konuşmacı olarak katıldı. 

Açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, baba olmanın insanın yaşamındaki en önemli basamak olduğunu belirterek; “Diyanet İşleri Başkanlığımız modern hayatın getirdiği bütün sıkıntılara rağmen, babanın ailedeki rolünü güçlendirmek ve pekiştirmek amacıyla Kütahya ile birlikte dört pilot ilde ‘Baba Okulu Seminerleri’ başlattı.” dedi. 

Babanın çocuğun gelişiminde önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Müftü Hazırlar; “Eğer baba rolü ailede ve çocuğun hayatında etkin bir şekilde yer alırsa, bu durum çocuğun hayatında dönüm noktası olur. Böylece çocuğun problem çözme yeteneği gelişir. Çevresi ile iyi bir iletişim kurar ve sosyal çevresi ile daha uyumlu olur.” ifadelerini kullandı.

Sonrasında kürsüye davet edilen Psikolojik Danışman ve Klinik Uzman Psikolog Mürşid Ekmel Aybek ise “baba olmadan önce insan olmanın” önemini dile getirerek şöyle konuştu:

“Çocuklarla ilgili çalışmaların temelinde doğru bir yaklaşım olmalı, sadece iyi niyet yeterli olmuyor. Birçok kavramda olduğu gibi çocuk ve aile kavramlarında da zaman zaman kendi kültürümüze ve değerlerimize uzak bir bakış açısıyla şekilleniyor. Yaşadığımız modern dünyada ihtiyacımız olan koşulsuz sevgi, merhamet ve şefkat anlayışının eksikliğini fazlasıyla hissediyoruz. Çocuklarımızdan iyi insan, ahlaklı bir birey, anne babasına saygılı ve çalışkan olmalarını bekliyoruz. Unutmamalıyız ki ağaç yaş iken eğrilmez, ağaç yaş iken doğrulur. Kendi kültürümüzü ve değerlerimizi referans almaksızın sadece Batının referansı ile yola çıkmak, ya yolculuğumuzu erken sonlandırıyor, ya da kendimizi yanlış adreslerde buluyoruz. Çocuğumuzun önce kalbini ve gönlünü fethetmek gerekiyor. Bugünkü nesil bambaşka bir nesil. Dünya tarihinde değişim ve dönüşümün en hızlı olduğu dönemi yaşıyoruz. Dolayısıyla baba bilgeliği ve duruşu ile çocuğa rehberlik yapmalıdır.”

Kütahya Müftülüğü Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminere İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Diyanet İşleri Başkanlığı Uzman Yardımcısı Samet Yaman, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Arslaner ve din görevlileri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)