banner203

banner250

Yolcunun/seferî olanın kurban kesmesi gerekir mi?

Yolcunun/seferî olanın kurban kesmesi gerekir mi?

Kurban 04.08.2018, 21:57
Yolcunun/seferî olanın kurban kesmesi gerekir mi?

Yolcu  (seferî), kurban kesmekle mükellef değildir. Ancak kesmesi hâlinde sevabını kazanır. Kişi, kurbanını ikamet ettiği yerde kesebileceği gibi, bayram dolayısıyla veya başka bir sebeple gitmiş olduğu yerde de kesebilir. Seferî olması, kurban kesmesine ve kestiği kurbanın makbul olmasına engel değildir.

Seferî iken kurban kesenler; bayram günleri içinde ikamet ettikleri yere dönerlerse yeniden kurban kesmeleri gerekmez. Kurban bayramının başında mukim iken kurban kesmeden bayram günlerinde sefere çıkana da kurban vacip olmaz. Ancak sefer hâlinde iken kurban kesmeyip de bayram günlerinde ikamet ettikleri yere dönerlerse kurban kesmeleri gerekir. Başta Şâfiî mezhebi olmak üzere kurbanın sünnet olduğu görüşünde olanlara göre se- ferîlik durumunda da aynı hüküm geçerlidir.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Carcante 3 yıl önce
Çünkü Seferi iken zaten kesmekle yükümlü değil Keserse de bu Nafile kurban olmakla beraber Kurban sevabına Nail olur.Lakin seferden Asıl yaşadığı yere Kurban kesme günlerinde döndüğü zaman MUKİM statüsüne büründüğü için ona kesmek Vacip olur....
YALÇIN 3 yıl önce
" Kurban bayramının başında mukim iken kurban kesmeden bayram günlerinde sefere çıkana da kurban vacip olmaz. Ancak sefer hâlinde iken kurban kesmeyip de bayram günlerinde ikamet ettikleri yere dönerlerse kurban kesmeleri gerekir. "
Her iki durumda ki illet yade sebep farklılığı nedir?
İki durumdada Hüküm aynı olması gerekmez mi? Anlayamadım
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?