banner203

banner250

Milletimizin Emanetleri Türkiye’de ve 145 Ülkede Kesildi

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, 2018 Vekâletle Kurban Kesim Organizasyonu kapsamında Türkiye’de ve 145 ülkede vekâletle kurban kesimi yaptıklarını söyledi

Kurban 28.08.2018, 14:50
Milletimizin Emanetleri Türkiye’de ve 145 Ülkede Kesildi
© Diyanet Haber

Mehmet Savaş Polat, yaptığı açıklamada, milletimizin kurban vekâletlerini Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte 26 yıldır “dini esaslara uygun, güven ve emanete riayet” şiarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirterek, “Türkiye Diyanet Vakfı, 2018 Vekâletle Kurban Kesim organizasyonu kapsamında ülkemizde 280 il ve ilçe merkezi ile 145 ülkenin 436 bölgesinde vekâletle kurban kesimi yapıyor” dedi.
Türkiye Diyanet Vakfı’nın, 43 yılı aşan tecrübesi, deneyimli kadrosu, üstlendiği sorumluluğun bilinci ve hizmet anlayışıyla faaliyet gösterdiği diğer alanlarda olduğu gibi vekâletle kurban kesimi konusunda da örnek teşkil ettiğini kaydeden Polat, şöyle konuştu:
“Vekâleti alınan kurbanlar, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek okunmak suretiyle bizzat Türkiye Diyanet Vakfı görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesilerek; hayırsever milletimizin emanetleri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı güvencesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.
Bulundukları ülkelerde kılınan bayram namazlarına iştirak eden ekiplerimiz, bölgedeki kardeşlerimizle bayramlaşıp milletimizin selamlarını ilettikten sonra, kurban kesim çalışmalarına başladı. 
Kesim ve dağıtımlar, bizzat görevli ve gönüllülerimiz nezaretinde yapılıyor. Yurtiçindeki merkezlerde ayrıca sığınmacı ailelere yönelik kurban kesimi gerçekleştiriliyor. Ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin yanı sıra yurt dışında da Çad’da Orta Afrikalı, Nijer’de Nijeryalı, Bangladeş, Malezya ve Pakistan’da ise Arakanlı mültecilere yönelik kurban kesim ve dağıtımları da yapıyoruz.”
Polat, kesilen kurbanların yurtiçinde, ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurtdışında kesilen kurbanların ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan Orta Asya'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Uzak Doğudan Latin Amerika'ya kadar uzanan gönül coğrafyamızdaki mazlum kardeşlerimize dağıtıldığını vurguladı.

Türkiye Diyanet Vakfı güvencesiyle
Vekâletle kurban hizmetini “Türkiye Diyanet Vakfı güvencesiyle” gerçekleştirdiklerini belirten Polat, “Hayırseverlerimizin vekâlet verdikleri kurbanlar, dini usullere uygun şekilde kesilerek ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Bunun için organizasyonda Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıf personeli, uluslararası öğrencilerimiz ile TDV gönüllüleri yer alıyor. Türkiye’den 385 görevli ve gönüllümüz başta olmak üzere bağış aşamasından, kesilen kurbanların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadarki süreçte yer alan şube görevlilerimiz, ülkemizdeki ve yurt dışındaki din görevlileri ile yardımcı kuruluşlardaki çalışanlar olmak üzere bu yılki kurban organizasyonumuzu yaklaşık 6 bin 500 kişilik bir ekiple gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?