banner250

banner246

Kurbanlık hayvan tartı ile alınabilir mi?

Kurbanlık hayvan tartı ile alınabilir mi?

Kurban 04.08.2018, 21:26
Kurbanlık hayvan tartı ile alınabilir mi?

Kurbanlık hayvan, kilo birim fiyatı belirlenmek suretiyle canlı olarak tartıyla alı- nıpsatılabilir. Ayrıca, toplumda herhangi bir aldatma, kargaşa ve ihtilafa yol açmayan yaygın bir uygulama varsa, kurban edilmek üzere satın alınmak istenen hayvanın karkas halindeki kilo birim fiyatı önceden belirlenmek şartıyla, kesildikten sonra tartılarak parasının ödenmesi yoluyla da satılabilir. Ancak bu şekildeki satışın geçerli olması için kesimden önce taraflar arasında akdin tamamlanması gerekir. Ayrıca kurbanın kelle, paça ve sakatat gibi bazı yerlerinin satıcıda kalması şart koşulmamalıdır.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (2)
Mehmet Araslan 3 yıl önce
Hayvanın Karkas Halinde Etinin alınması; “(O kurbanların) ne etleri, ne de kanları Allah'a ulaşacaktır. Fakat O'na sizin takvanız ulaşacaktır.” (Hac suresi, 22/37). ayet-i kerimesindeki muhtevaya ters olmuyor mu? Kurban, Hz. İbrahim as, Hz İsmail as ve Hz Hacer validemiz misali candan, oğuldan geçtikleri gibi maldan ve nefisten geçmek olmalı değilmi?
İsmail yıldız 3 yıl önce
Cevaplar tamamen doğru. Lakin hayvanın sakatat larını satıcının kendisi tartıya dahil etmeyeceğini beyan ediyor. Alıcılar onu zorlamıyor. Bu hep böyle işliyor. Taraflar undan karşılıklı ferağatediyorlar. Bunda bir mahsur olmasa gerek.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?