banner250

banner246

2. Uluslararası Osmanlı Türkçesi Tenkitli Neşir Kursu Başvuruları Sonuçlandı

İSAM, 2012 yılında başlattığı İkinci Klasik Dönem Projesi kapsamında, 2013 yılından bu yana teorik ve uygulamalı seminerlerden oluşan uluslararası tahkik kurslarının yanında uzun süredir talep edilen Uluslararası Osmanlı Türkçesi Tenkitli Neşir Kursunun ilkini 3 - 15 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Kültür-Sanat 13.06.2018, 15:01
2. Uluslararası Osmanlı Türkçesi Tenkitli Neşir Kursu Başvuruları Sonuçlandı
© Diyanet Haber

Temel seviyede tertip edilen, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden çoğunluğunu edebiyat, tarih ve ilahiyat alanlarında doktora yapmakta olan otuz araştırmacının katıldığı bu kursta, muhtelif üniversitelerden alanında uzman akademisyenler tarafından 54 saat teorik ve 26 saat uygulamalı olmak üzere toplamda 80 saat eğitim verildi. 

26 Haziran - 7 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 2. Uluslararası Osmanlı Türkçesi Tenkitli Neşir Kursuna ise 75 farklı üniversite ve araştırma kurumundan toplam 258 araştırmacı başvurmuş, kontenjanımızın sınırlı olması nedeniyle bunlardan sadece 30 aday kabul edilebilmiştir. Sonuçlar başvuru sahiplerine e-posta yoluyla bildirilmiştir.

Başvurular arasında tercih yapılırken hâlihazırda tenkitli neşir yapmış ve yapmakta olan araştırmacılara, özellikle de yüksek lisans veya doktora tezinde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış bir eserin tenkitli neşriyle meşgul olanlara öncelik tanınmıştır. Başvuru ilanında da ifade edildiği üzere, Osmanlı Türkçesi yeterliliği kursa katılım için bir ön şart olduğu için başvurular değerlendirilirken bu husus özellikle dikkate alınmıştır. Ayrıca kabul edilen başvuruların aynı illerdeki üniversite ve akademik kurumlara yoğunlaşmasını önlemek amacıyla dağılımda bir denge gözetilmeye çalışılmıştır.

Kursumuza yoğun ilgi gösteren tüm başvuru sahiplerine teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Kaynak: İSAM

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)