banner203

banner250

Din görevlileri filyasyon ekiplerine destek oluyor

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde koronavirüsle mücadele eden il ve ilçe müftülükleri, ülke genelinde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekiplerine destek oluyor.

Koronavirüs 16.09.2020, 09:46
Din görevlileri filyasyon ekiplerine destek oluyor
© AA

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'de ilk görüldüğü Mart ayından itibaren salgına karşı mücadelede en ön saflarda yer alan din görevlileri, il ve ilçe müftülükleri koordinesinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Pandeminin başından itibaren kronik hasta ve yaşlılar başta olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımına koşan din görevlileri, şimdi de ülke genelinde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekiplerine destek oluyor.

Koronavirüse karşı mücadelesini sürdüren Adıyaman Müftülüğü, 113 din görevlisi ile kent genelinde evlerinde izolasyon sürecindeki vatandaşların kontrolünü sağlıyor.

Adıyaman Müftülüğüne bağlı 113 gönüllü din görevlisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında evlerinde izolasyon sürecindeki vatandaşları takip ediyor.

İçişleri Bakanlığının "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelgesi kapsamında oluşturulan filyasyon ekipleri, saha çalışmalarını sürdürüyor

Adıyaman'da İl Müftülüğü din görevlilerinden oluşan 113 gönüllü, karantinada evinde olması gereken vatandaşları, kapı kapı dolaşarak denetliyor.

Çalışma kapsamında oluşturulan 45 ekip, maske, mesafe ve hijyen tedbirlerini alarak izolasyon sürecinde olan vatandaşları evlerinde ziyaret ediyor.

Kimi vatandaşları evlerinin balkonunda kimilerini ise kapıda belli bir mesafeden gören ekipler, karantina kararına uymayanları İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine bildiriyor ve bu kişiler hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'na muhalefet suçundan 3 bin 150 lira ceza ve adli işlem uygulanıyor.

- Denetim sonuçlarını sisteme işliyoruz

İl Müftülüğü Şube Müdürü Ramazan Karataş, Adıyaman Valiliği Filyasyon ve İzolasyon ekibine 113 personelle destek verdiklerini ve 32 mahallede denetim yaptıklarını anlattı.

İzolasyondaki kişileri iki günde bir denetlediklerini ifade eden Karataş, şöyle konuştu:

"Ekiplerle birlikte kentteki tüm karantinada bulunan vatandaşları yerinde kontrol edip izolasyon kurallarına uyup uymadıklarını takip ediyoruz. Filyasyon ekibi olarak kontrol edeceğimiz listeler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bizlere gönderiliyor. Daha sonra bu listeleri din görevlileri arkadaşlarımıza ulaştırıyoruz. Denetimlerimiz bu şekilde devam ediyor. Denetimlerimizi bitirir bitirmez sonuçları sisteme işliyoruz."

Denetimleri gönüllülük esasına üzerine yaptıklarını vurgulayan Karataş, karantinaya alınan vatandaşları adreslerinde bulamadıklarında, tutanak tutup İl Emniyet Müdürlüğüne bildirdiklerini kaydetti.

- Denetimlerde sosyal mesafe ve maske kullanımına çok dikkat ediyoruz

Adıyaman Maraşlılar Camisi İmamı Bilal Taştan da cami içinde ve dışında her türlü göreve hazır olduklarını belirterek "Karantinada olan aileleri denetliyoruz. Karantinadaki vatandaşların yerinde olup olmadığını tespit ediyoruz. Elimizde bulunan listelerdeki vatandaşlara ulaşıyoruz. Denetimlerde sosyal mesafe ve maske kullanımına çok dikkat ediyoruz. Bu kuralları aynı şekilde vatandaşlarımıza anlatıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
Yorumlar (4)
Ahmet ZELYÜT 1 yıl önce
Adıyaman merkezde müezzin kayyım olarak görev yapmaktayım.Aynı zamanda filasyon ekibinde görev yapmaktayım.Ilimizde merkezde görev yapan tüm din görevlileri olarak karantinaya alınan evleri 2 günde bir ikametgahlarında kontrol ediyoruz.Devletimizin ve milletimizin selameti için bizlere verilen her görevin başımızın üzerinde yeri vardır.Tabi covid.19 yakalanan vakalı evleri kontrol ettiğimiz için çok dikkat etmemize rağmen çok büyük risk altındaydık.Bu riskten dolayı ben ve bir kaç din görevli arkadaşımız da covid.19 yakalandık şuan karantinadayız.Ama karantinamız biter bitmez inşAllah yine görevimizin başına dönüp karınca kararınca vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız.El birliği ile vatandaşlarımızı maske mesafe ve hijyen konusunda uyararak hep birlikte inşAllah bu salgından kurtulacağız.
AYKUT 1 yıl önce
Din görevlileri Yardımcı olmuyor sayın editör bizzat kendisi ev ev dolaşıyor.
Yusuf KARADAŞ 1 yıl önce
Tüm illerde Din Görevlileri bu görevi icra ediyor. Teşekkürler Allah razı olsun kıymetli hocalarım
Adı soyadı 1 yıl önce
Sadece Adıyaman değil tüm Türkiye'de din görevlileri bu işi yapıyor. Üstelik destek olmuyor, listeler ellerine veriliyor ve filyasyon görevini direkt kendileri yapıyor.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?