banner203

banner250

Camilerde bu yıl 'kandiller' sağlık için yanıyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu yıl Ramazan ayında vakıf camilerini, yeni tip koronavirüs nedeniyle evde kalınmasına ve sağlığa vurgu yapan mahyalarla donattı.

Koronavirüs 26.04.2020, 15:20
Camilerde bu yıl 'kandiller' sağlık için yanıyor
© AA

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu ramazanda vakıf camilerini, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle evde kalınmasına ve sağlığa vurgu yapan mahyalarla donattı.

Aralarında Eyüp Sultan, Sultanahmet, Yeni Cami, Selimiye ve Bursa Ulu Cami'nin de bulunduğu İstanbul, Edirne ve Bursa'daki vakıf camiler, 4 asırdır olduğu gibi bu ramazan da topluma mesajlar veren mahyalarla süslendi.

Mahya ustalarınca Vakıflar Genel Müdürlüğünün İstanbul'daki atölyesinde hazırlanan "Sorumlu Ol Sağlıklı Kal", "Hayat Eve Sığar", "Şifa Senden Ya Şafi", "Evde Kal Sağlıklı Kal" mesajlarını da içeren mahyalar camilere asıldı.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, camilerin iki minaresi arasına gerilen iplere ve tellere zeytinyağı kandillerinin asılarak ramazan aylarında yakılmasıyla 17'nci yüzyılda başlayan mahya sanatının bugün Genel Müdürlükleri bünyesinde sürdürüldüğünü söyledi.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (2)
Esin Genç 1 yıl önce
Bu ramazan kandiller niçin yanmıyor
Osman 1 yıl önce
Merkezi Camilerde Ramazan aylarında 24 saat Kur'an Okunmalı.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?