banner203

banner103

19.03.2020, 23:33

Korku

Hepimizin korkuları var. Kimimizin dünyevi, kimimizin uhrevi. Rabbimiz, bizi “korkuyla” sınayacağını (Bakara 155), korkularımızdan sonra emniyete kavuşturacağını (Nur 55) ve kendisine kulluk etmemiz gerektiğini (Kureyş, 3) ifade buyurur.

Burada hayati önemde olan soru, neyden ya da kimden ne kadar korktuğumuz sorusudur. “ Yalnız benden korkun!” (Bakara 40-41).  “Eğer müminseniz benden korkun! (Âl-i imran 175) hatırlatmaları ışığında biz de kendimize sorular soralım.

- Korktuğumuz ölmek mi, öldükten sonra dirilmek mi?

- Korktuğumuz dünyadan ayrılmak mı, cennete kavuşamamak mı?

- Korktuğumuz aydınlık evlerimizi terk etmek mi, karanlık kabir mi?

O kadar çok soru sorulabilir ki. Ancak hepsini özetleyebilecek olan; “ Korktuğumuz ölmek mi, imansız ölmek mi?” sorusudur.

Sonsuz hayata inanan insan için cevap “ölmek” olamaz. Bu durumda da başka sorular sorma mecburiyeti doğar. Eğer cevabımız “imansız ölmek” ise, yani en büyük endişe ve korkumuzun Rabbimizin huzuruna imansız gitmek olduğunu söylüyorsak bu gafleti nasıl açıklayacağız?

Bedenimize mikrop, virüs, hastalık bulaşmasın diye onlarca, yüzlerce tedbir alırken –ki almalıyız- kalbimize, ruhumuza mikrop ve hastalık isabet etmesin diye bir çaba göstermeyişimizi nasıl izah edeceğiz.

“Bir kuşluk vakti” kadar süren ömür için binlerce hazırlığın yanında “ebedi” olan ahiret için vurdumduymazlığı ne yapacağız?

Bazen “ herşeyi biz başarabiliriz, karşılaştığımız bütün zorluklarla baş edebiliriz, kimsenin yardımına ihtiyacımız yok” gibi bir anlayışla hareket ediyoruz sanki. Rabbimizin rahmeti olmazsa, O’nun bizi muhafazası olmazsa gözle görülmeyen bir mikropla bile mücadelede aciz kalırız.

Yaşarken de ölürken de; korkular içindeyken de güvene kavuştuğumuz anda da Rabbimizin merhametine muhtacız.

Büyüklerimizin bir sözü var. “Hasta olan değil, vadesi dolan ölür”. Allah’ın emaneti olan bedeni korumak için bütün tedbirleri alacağız. Sağlığın bir nimet olduğunu bilip muhafazasına çalışacağız. “ Tek bir defa gelecek olan ölümü” imanla karşılamak için yapmamız gerekenleri ihmal etmeden. Gelince bize; selim bir kalp; haram bulaşmamış tertemiz bir beden ve mümin bir insan bulsun.  

Yorumlar (17)
2.MEHMET49 5 ay önce
ALLAH RAZI OLSUN KIYMETLİ HOCAM. YAZİLARINIZI OKUYUNCA İNSAN AYRI BİR HUZUR BULUYOR.
Mehmet ÇIRAKOĞLU 5 ay önce
Allah razı olsun hocam. Emeğinize sağlık. Rabbim cümle iman sahibi kardeşlerimizi imanla Ahirete göcmeyi nasip etsin
Tuğba S. 5 ay önce
Allah razı olsun Hocam ... Çok güzel anlatıyorsunuz acikliyorsunuz... Hep hatırlatın bize hiç vazgeçmeyin..
Temel Bulut 5 ay önce
Rabbim sizden razı olsun hocam. Yüreğinize sağlık ellerinizden öperim.
Lütfü Ateş 5 ay önce
Kalbinize ve yüreğinize sağlık sayın hocam
Ebu zer 5 ay önce
Allah razı olsun hocam
Neslihan 5 ay önce
Allah razı olsun hocam her iki cihanda da aziz ve merhamet edilenlerden olasınız inşaAllah..
K hamam sevdalısı 5 ay önce
Allah razı olsun sayın hocam yine çok güzel bir konuya temas etmişsiniz rabbim şu mübarek miraç gecesi hurmetine günahlarımızı affeylesin ülkemiz ve insanlık üzerindeki corona virüsünü en kısa sürede defeylesin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?