banner250

banner246

Müftülük "yaz dönemi gençlik akademisi" açtı

Konya İl Müftülüğü tarafından 24 Haziran – 25 Temmuz 2019 tarihleri arasında 14-18 yaş arası öğrencilere yönelik hazırlanan “Gençlik Yaz Akademisi”, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Konferans Salonu'nda düzenlen açılış programıyla eğitime başladı.

Konya Müftülüğü 26.06.2019, 11:35
Müftülük "yaz dönemi gençlik akademisi" açtı
© Diyanet Haber

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik, Spor ve Eğitim Hizmetleri Daire Başkanı Alper Oral yaptı.

Çeşitli vesilelerle İl Müftülüğü ve Büyükşehir Belediyesi organizasyonu ile birçok programa ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Oral, "Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kıymetli hocalarımızla gençlerimiz için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret göstereceğiz. Allah izin verirse bu dönem gençlik yaz akademisinde ilk defa liseli gençlerimize yönelik bir program gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu program bizim için bir başlangıç olacak. Ben bu çalışmanın, bundan sonraki yapılacak olan çalışmalara da ışık tutacağını ümit ediyorum. Yaz gençlik akademisin hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

"Yeniden dirilişimiz için gençlerimize yönelik eğitim çalışmalarını özümsüyoruz"

Akademi derslerine katılan öğrenciler başta olmak üzere programa katkı sağlayan Meram, Karatay ve Selçuklu İlçe Müftülüklerine, Konya Büyükşehir Belediyesine, eğitimlere katılan görevlilere ve öğrencilerin ailelerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, programın “Benim Şehrim” temasıyla yürütüldüğünü ifade ederek “Adaletin, hukukun, rahmetin, merhametin bereketin, güzelliklerin ve yeni bir medeniyetin inşası için, yeniden dirilişimiz için, bizler bu çalışmaları çok özümsüyor ve bu çalışmaları daha ileri seviyelere götürmeye, taşımaya gayret ediyoruz.” dedi. 

"Eğitim müesseseleri insanın ruhunu yeniden inşa eder"

Akademi derslerinde görev alacak personeli belirlerken özellikle yetenekli olan görevlilerin tercih edildiğini vurgulayan İl Müftüsü Poçanoğlu şöyle devam etti:

"Görevlilerimizin her biri kendi alanında elbette yeteneklidir. Fakat biz görevlendirme yaparken biraz daha fazla gayretli olan ve özel yeteneklere sahip hocalarımızı tercih ettik. Zira eğitim müesseslerimiz insanın ruhunu yeniden inşa edeceği için mimarı da gerçekten önemlidir.  Bu bağlamda akademi derslerimizde; Kur’an kurslarına devam etmekte sıkıntı yaşayan belli bir yaş seviyesine ulaşmış, yaz kurslarında kendilerinden daha küçük çocuklarla eğitim almak durumunda kalan, yine yaş uyuşmazlığına takılan ve bu yüzden kurslara katılmak istemeyen gençlerimize yeni bir yol haritası çizmek için böyle bir eğitim planı yaptık. Daha önce üniversite öğrencilerine yönelik yaptığımız akademi derslerimize bu yıl ilk defa 14-18 yaş arası gençlerimizi de kattık. Bundan sonraki dönemlerde de inşallah devam edeceğiz.

"Bu bir maarif davasıdır"

Eğitim ve öğretimde bir milletin istiklali ve istikbali, maziden devam edip gelen temel esaslar üzerine oturmuş temel eğitim ve öğretimle mümkündür. Çünkü inkılaplar mekteple başlar ve her milletin kendine özgü bir mektebi ve eğitim metodu vardır. Bize düşen görev de istiklalimiz ve istikbalimiz olan bir değerli genç kardeşlerimizi en iyi şekilde yetiştirmektir.”

"Gayemiz Kur’an-ı Kerim okumayı bilen öğrencilerimizi daha üst seviyelere taşımak"

 “Yaz Akademisi” projesinin asıl gayesinin daha önce Yaz Kur’an Kurslarında eğitim almış, Kur’an-ı Kerim okumayı bilen 14-18 yaş arası gençlerin, daha üst bir seviyede eğitim almalarını sağlamak olduğunu belirten İl Müftü Yardımcısı Betül Şimşek Öztürk ise şunları söyledi:

“Programımız, İl Müftülüğüne bağlı Gençlik Koordinatörlüğü çatısı altında gerçekleşen faaliyetlerimizden biridir. Akademi çalışmamız Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerimizde yürütülmekte olup, derslerimiz 9.00-12.00 saatleri arasında Merkez İmam Hatip Lisesi, Konevi Gençlik Merkezi, Selçuklu Merkez Camii ve Otogar Zeki Altındağ Camii’nde yapılacak. Öğle arası öğrencilerimizin kumanyası Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Ayrıca Belediyemizin destekleriyle 14.00-16.00 saatleri arasında öğrencilerimize yönelik hocalarımız eşliğinde çeşitli etkinlikler yapılacak, haftanın bir gününde sportif aktivite olarak da yüzme ve okçuluk eğitimi verilecek. Aynı zamanda öğrencilerimize başta Mevlana Türbesi olmak üzere Konyanüma Panorama Müzesi, Şehitlik, Bilim Merkezi ve tarihi Sille Mahallemize geziler düzenlenecek.” 

"İl genelinde aktif olarak sekiz akademi programımız var"

İl genelinde halihazırda sekiz akademi çalışmasının aktif olduğunu da dilen getiren Betül Şimşek Öztürk, “Temel eğitimlerimiz Kur'an-ı Kerim, ilmihal, inanç esasları, siyer okumaları ve ahlak derslerinden oluşmaktadır. Kerim kitabımızın tecvitli, seri ve doğru bir şekilde okunmasını sağlamak adına ezber dersinde bütün öğrencilerimizin Fil ve Nâs sureleri arasını talim usulüyle tecvit kurallarına uygun bir şekilde okumalarını sağlayacağız. Yine ileri seviyedeki öğrencilerin Amme, Mülk ve Yâsin surelerini ezberlemesi sağlanacak, diğer derslerde ise Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından "Dinim İslam" kitabı takip edilecek. Ahlak derslerimiz de "40 Hadiste Güzel Ahlak" kartelası üzerinden yapılacak.” dedi.

24 Haziran – 25 Temmuz 2019 tarihleri arasında devam edecek akademi dersleri kapsamında, merkez ilçelerden kız ve erkek öğrenciler olmak üzere toplam 300 öğrenci eğitim alacak.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?