banner250

banner246

Milletimiz her daim mazlumun umudu olmuştur

Konya İl Müftülüğü ev sahipliğinde “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Toplantısı” düzenlendi.

Konya Müftülüğü 04.07.2019, 14:59
Milletimiz her daim mazlumun umudu olmuştur
© Diyanet Haber

Kurbanını Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine bağışlamak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla düzenlenen “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Toplantısı” Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Toplantının açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı organizasyonuyla gerçekleşen “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu”nun, İslam coğrafyasındaki mazlumların umudu olduğunu ve bu konuda insanların doğru bilgilendirilmesinin gerektiğinin önemini vurguladı.

Poçanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş”

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfımızın bir iyilik ve bir insanlık hizmeti olarak ortaya koymuş olduğu ‘Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş’ temalı vekâlet yoluyla kurban kesme organizasyonuna yönelik bir farkındalık oluşturmak için bugün bir araya geldik.

“Milletimiz her daim İslam coğrafyasının ve mazlumun umudu olmuştur”

Milletimiz yardımlaşma ve hayır konusunda her daim İslam coğrafyasının ve mazlumun umudu olmuştur. Milletimizin kardeşliği, cömertliği dünyanın her tarafını kuşatmıştır. Milletimizin bu yardımseverliğine aracılık yaparak dünyadaki mazlumlara yardım götürmek üzere titizlikle çalışan, şeffaf ve denetlenebilir olan Türkiye Diyanet Vakfımız bu konuda kendisini ispat etmiştir. Bizlere düşen görev de Vakfımıza destek olarak bu tür yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda yardımcı olarak Vakfımızın çalışmalarının daha fazla kitlelere duyurulması için katkı sağlamalıyız.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfımızın dünyanın her yerinde mazlumlara ve muhtaçlara yardım elini uzatması gerçekten İslam ümmetini her daim bir adım daha öteye taşımaktadır. Fakat bu yardımlarımızın yanında bizler dini mübin-i İslam’ı hakkıyla yaşayamadığımız, çocuklarımıza ve gençliğimize sahih dini bilgiler ile güzel bir ahlak eğitimi veremediğimiz takdirde, meydana gelecek bu boşluğu başkaları doldurmaya kalkacaktır.  Bizim gevşekliğimiz yüzünden bu boşlukları doldurmayı hak etmeyen, bilgi birikimi ve müktesebatı zayıf, milletimizi hak yoldan ayırmaya çalışan bir takım gruplar bu boşluğu işgal etme yoluna gideceklerdir.  Terör örgütleri başta olmak üzere örneğin FETÖ gibi paralellik iddiasıyla başlayıp ülkesine ihanet eden bir takım örgütler bizim paramızla ülkemizi işgal etmeye teşebbüs etme çabasında bulunacaklardır.

“Dinimiz İslam’ın toplumdaki tezahürü güzel ahlaktır”

Düşünen insanlar İslam’ı şöyle tarif ederler: ‘Allah’ın dini bir ulu çınar, bir ulu servi gibidir. Kökü imandır, gövdesi ibadettir, dalları ilimdir meyvesi ise güzel ahlaktır.’ Demek ki bu yüce ağacın, yüce medeniyetin meyvesi güzel ahlak olduğuna göre inşallah özellikle yaz kurslarımızda öğrencilerimize bu konuda daha özenli bir eğitim vermeye çaba harcayalım.

Türkiye Diyanet Vakfımız 1993 yılından bu yana vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu yapmaktadır.

Sonrasında kürsüye gelen Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Avukat Mehmet Savaş Polat ise vakfın çalışmaları ve geçmiş yıllarda yapılan faaliyetler ve yardımlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Milletimizin emanetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını” dile getiren Polat: "Kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli geliştirerek faaliyet alanlarını genişleten Türkiye Diyanet Vakfımız, yardımsever halkımızın desteği ile bugün Türkiye’de 1001 şubesi ve 145 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.” dedi.

“Kurban ibadeti çok bereketli bir çalışmadır”

İslam coğrafyasında, dünya üzerinde din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın milletimizin gönül zenginliğinin ulaştırıldığı bu kurban ibadeti, çok bereketli bir çalışmadır. Dolayısıyla Vakfımızın bu çalışmayı yürütürken göstermiş olduğu birçok hassasiyeti özellikle bu toplantılar vesilesiyle duyurmaya çalışıyoruz.

Kurban etlerinin daha çok insana ulaştırılması bu organizasyon çerçevesinde sağlanmış oluyor. Müslüman kardeşlerimizin aynı zamanda da bayram sevinçlerini dünya coğrafyasında birçok bölgede yaşamalarına bir vesile oluyor.

Dağıtımların yapıldığı bölgelerde yaşayan mazlumlar bırakın kurban etini bir kenara, normal eti bile yılda bir kere göremiyorlar.  Aziz milletimizin yardımlarıyla kurbanlarımız mazlumların sevinç kaynağı oluyor.

2018 yılında Vakfımıza emanet edilen 430.008 hisse kurban ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

2018 yılında Vakfımıza emanet edilen 430.008 hisse kurban; yurt içinde üzere 287 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında ise 143 ülkenin 436 bölgesinde bizzat görevlilerimizin nezaretinde kesilmiş ve 3 milyon 569 bin aileye ulaştırılmıştır.  Geçen yıl vekâleten kesilen kurbanların bir bölümü ülkemizde, bir bölümü de yurt dışında açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerde mazlumların sevinç kaynağı olmuştur.

2018 yılında Konya’dan 9 bin 780 hisse kurban bağışı

Geçtiğimiz yıldaki verilerimize göre Konya’da 2017 yılında 4 bin 823 hisse kurban bağışı yapılmış, 2018 yılı verilerine göre de 9 bin 780 kurban hissesi ile yapılan bağış %103 oranında artış göstermiştir. Bu büyük bir başarıdır. Vakfımız adına sizlere ve Konya’ya teşekkür ederiz.

“7 bin 657 kurban kesimi gerçekleştirdik”

Vakfımızın diğer konularda olduğu gibi kurban kesimi organizasyonunda da ciddi ve hissi duyarlılıkları vardır. 2018 yılındaki organizasyonumuzda bağış süreci içerisinde yaşanabilecek gecikmelere ve aksaklıklara karşı vakıf kaynaklarımızdan teberrüken, temsilen ve ihtiyaten 7 bin 657 kurban kesimi gerçekleştirdik.

“2019 yılında hedefimiz 500 bin kurban”

Vakfımızın geçtiğimiz yıl 430 bin hisse olarak gerçekleştirdiği kurban bağış sayısını bu yıl 500 bin hisse olarak hedefliyoruz. İnşallah siz değerli din gönüllüsü kardeşlerimizin gayretleriyle bu hedefimize ulaşmayı arzu ediyoruz.

Bağışlarda neden ülke seçimi yaptırmıyoruz?

Hangi ülkeye ne kadar kurban bağışlanacağı tahmin edilemediğinden ve belli ülkelerin öne çıkıp belli ülkelerin kurban yardımından mahrum kalabileceğinden dolayı bağışçılarımıza ülke tercihi yaptırmıyoruz.

Kesim ve dağıtım yapılacak ülke ve bölgelerin belirlenmesinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumuna, nüfus ve demografi yapısına, ülkede güçlü bir yerel partner bulunma durumuna, afet, kıtlık, kuraklık, iç savaş gibi olumsuz şartların olup olmamasına bakarak belirliyoruz.”

Yurt içi kurban bedeli 890 TL, yurtdışı kurban bedeli 725 TL

Vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu kapsamında bu yılki kurban bedellerinin yurt içinde 890 TL, yurtdışında ise 725 TL olarak belirlendiğini ifade eden Polat, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr internet adresinden veya mobil bağış uygulamasını kullanarak online bağış yapabilecekler. Ayrıca bağışçılarımız PTT şubeleri ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden veya bizzat elden kurban vekâleti de verebilecekler. Kurban vekâlet alım belgesi karşılığında, il ve ilçe müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri aracılığıyla vatandaşlarımız kurban vekâletlerini verebilirler.”

Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu’nda yapılan toplantıya Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, şube müdürleri, vaizler, Kur’an kursu öğreticileri, din görevlileri ve basın mensupları katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?