banner250

banner246

Kırklareli'de Yaz Kur'an Kursu Coşkusu

Kırklareli İl Müftülüğünce 28 Haziran 2018 tarihinde Yayla Camiinde Yaz Kur'an Kursu açılış programı gerçekleştirildi

Kırklareli Müftülüğü 03.07.2018, 12:51
Kırklareli'de Yaz Kur'an Kursu Coşkusu
© Diyanet Haber

Sunuculuğunu kursiyerlerin yaptığı program öncesinde İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık’ın seslendirdiği ilahiler, programda çocukların seslendirdiği ezgiler ve şiirler büyük bir beğeni buldu.

İstiklal Marşının sahnede öğrenciler tarafından coşkuyla okunmasının ardından İmam-Hatip Ali Akgün Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulundu.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Din Görevlileri, öğrenci velileri ve 400 'e yakın öğrencinin katıldığı açılış programı, farklı içeriği ile dikkatleri üzerine çekti.

Programda İmam-Hatip Ebubekir Ece tarafından okuna ezan, İmam-Hatip Mustafa Önalır ve Mehmet Yavuz tarafından işaret diline çevrildi.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptığı konuşmada: "Mübarek Ramazan ayının ve bayramın ardından yine güzel bir mevsime giriyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının Yaz Kur'an Kursları dönemini başlatması ile birlikte camilerimiz adeta çiçek açtı. Ülkemizde 3 milyon çocuğun , ilimizde ise 8 bin civarında kursiyer öğrencinin katıldığı yaz kursu sevgi odaklı olarak planlandı. Başkanlığımız bu yılki temayı "Camide Çocuk Sesi - Vatanımın Neşesi" olarak belirledi.

Yaz Kurslarına gösterilen bu ilgiden dolayı hem velilere hem de öğrencilere çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımız bizlere hem bir nimet hem bir emanet hem de bir imtihandır. Dolayısı ile onların ruhsal ve bedensel gelişimine uygun olarak onları eğitmemiz, dini ve milli kültürümüzü onlara kazandırmamız gerekiyor. Cami bahçesinde, minare gölgesinde temel dini bilgileri, Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere duaları, dini ve insani değerlerimizi öğrenecekler. Bu yavrucakların zihninde dinimizin değerleri bir ışık ve nur olacak. Onların zihin dünyaları güzel dinimizin değerleri ve doğru bilgileri ile aydınlanacak. Diğer taraftan da helal yemeyi, dürüst olmayı, sevgi ve merhamet dolu olmayı, kalplerinde ve duygularında hissedecekler. Akıl ile gönül birleşecek inşaallah. Ayrıca öğrencilerimiz sosyal-kültürel etkinlikler ile verimli bir yaz mevsimi geçirecekler" dedi.

Açılış programına katılan Kırklareli Valisi Osman Bilgin yaptığı konuşmada din eğitim ve öğretiminin önemine dikkat çekti.

Vali Bilgin konuşmasında, fen eğitiminin yanı sıra din eğitiminin de ayrı bir önem arz ettiğini, ahlak ve dinin olmadığı yerlerde toplumların toplum olma şansı ve birlikte yaşama şanslarının ortadan kalktığını, bu nedenle din ve ahlak bilgisinin çocuklara en iyi şekilde verilmesi gerektiğini vurgulayarak “Bizim en büyük sermayemiz, çocuklarımız ve gençlerimizdir. Bu yüzden her yönüyle çok donanımlı bir gençlik yetiştirmeliyiz. Bunu yaparsak bizlerin başaramayacağı hiçbir şey yok. Dünyanın en değerli sermayesi çocuklarımız. Bugün ülkemizde çok şükür ki tüm il ve ilçelerimizde çok yönlü olarak, dini, kültürel ve ahlaki manada, Diyanet İşleri Başkanlığımız ile okullarımız çok ciddi manada çalışmalar yaparak insanımızın şekillenmesine olanak sağlıyor." dedi.
Yapılan ikramın ardından program son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?