banner250

banner246

"Yükümüz Kardeşlik”

Kayseri’den Suriye’ye Temmuz ayı içerisinde 10 tır gıda ve giyim yardımı gönderildi

Kayseri Müftülüğü 18.07.2018, 16:13
"Yükümüz Kardeşlik”
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak amacıyla ve “Yükümüz Kardeşlik” şiarıyla Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kayseri Şubesi tarafından hazırlanan, içerisinde un, gıda ve ayakkabı bulunan 10 tır yardım, düzenlenen törenle uğurlandı

Uğurlama programı, Hunat Camii İmam-Hatibi Kurra Hafız Metin Yalçınkaya’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Tilavetin ardından kürsüye gelen İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, her ay düzenli bir şekilde gönderilen yardım tırlarının Temmuz ayına ait uğurlama programını gerçekleştirmek üzere burada bulunduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Her ay sınır ötesine, Suriyeli kardeşlerimizin sıkıntılı oldukları bölgelere göndermiş olduğumuz yardımlarımız 414 TIR’a ulaşmıştı ve bugün göndereceğimiz 10 TIR ile bu sayı, 424 olacak. Bu yardımlarımızı, Diyanet Vakfımızın bölgedeki temsilcileriyle görüşerek hangi bölgede ihtiyaç varsa oraya gönderiyoruz. Kayseri ve civarında fazlasıyla un fabrikası olması sebebiyle Diyanet Vakfımızın genel merkezi, bizlerden özellikle bölgedeki vakfımızın açmış olduğu fırınların un ihtiyacını karşılamamızı istediler. Bizler de her ay en az 10 TIR un gönderiyoruz. Şu anki TIR’larımızın 9’unda un var, 1’in de ise kuru gıda, bakliyat ve ayakkabı var. Hayırseverlerimiz, ayni ve nakdi yardımlarını bizlere ulaştırıyorlar; bizler de bunları bölgeye ulaştırıyoruz.”

Programına katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, uğurlama programına katılmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s), bir hadis-i şerifinde buyuruyor ki: ‘Sizden birisi, gönülden, helalinden bir tek hurma bile sadaka verse Cenab-ı Hak, onu büyük bir memnuniyetle kabul eder ve o bir tek hurmayı Uhud dağı kadar besler ve geliştirir.’ Bugün gönülden verilen o bir tek hurmanın, tırlar dolusu, Uhud dağı kadar büyüdüğünün şahidiyiz. Yardımlarından dolayı bütün iyiliksever, hayırsever, gönlü zengin insanlara teşekkürü bir borç biliyorum. Al-i cenap milletimizin; ırkına, diline, dinine, rengine bakmaksızın dünya üzerinde mazlum ve mağdur kim varsa, onun yanında olmak için gayret gösterdiğinin bir nişanesi, bir şahididir bu tırlarar. Cenab-ı Hak, birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. Bu program için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Güven’in yaptığı dua ile tırlar Suriye’ye doğru uğurlandı.

10 tır yardımın uğurlama programına, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafaoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Ramazan Benli, AFAD İl Müdürü Osman Atsız, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, , İl Müftü Yardımcıları, İlçe Nüftüleri, TDV Kayseri Şubesi yönetimi ve STK temsilcileri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)