banner250

banner203

“Yüce Mevla her insanı farklı şekillerde imtihan eder”

Kayseri Talas’ta “Azim varsa engel yok” programlarının ikincisi düzenlendi.

Kayseri Müftülüğü 28.12.2018, 17:19
“Yüce Mevla her insanı farklı şekillerde imtihan eder”
© Diyanet Haber

Kayseri’deki her engelliye ulaşmaya çalışan Kayseri İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü tarafından Talas ilçesi Abdulhamit Han Camii Konferans Salonu'nda “Azim varsa engel yok” programının ikincisi düzenlendi.

Program, Diyanet İşleri Başkanlığınca "Görme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Kur'an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Dini Bilgiler Yarışması”nın bu yılki birincisi olarak umre ödülünü kazanan görme engelli Yunus Emre Selçuk tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 

Programın açış konuşmasını yapan Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğüne ve programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Yasin Bulut yaptığı konuşmada engellilere yönelik yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ayrıca engelli vatandaşların eğitime ve manevi desteğe olan ihtiyaçları konusunda farkındalığı anlatan sunum yaptı.

“Engelli annesi olmak” başlığı altında engelli annesi Figen Çam’ın hayat tecrübelerini soru cevap eşliğinde anlattığı program, Silver İşitme Engelli Kur’an Kursu öğrencilerinin hadis ve ilahi sunumu ile devam etti.  

Daha sonra bir konuşma yapan Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, “Diyanet İşleri Başkanlığımız sadece cami ve Kur’an kurslarını yönetmiyor. Aynı zamanda toplumumuzun bütün ihtiyaçlarına yönelik hizmetler yapıyor. Hapishanelerde vaiz ve vaizelerimiz görev yapıyor. Yurtlarda gençlik koordinatörlerimiz ve manevi destek rehberlerimiz vasıtasıyla programlar düzenleyerek gençlerimize ulaşıyoruz. Bütün bunlarla birlikte bir de hepimizin bir engelli veya engelli yakını ya da bir engelli adayı olarak yapmamız gereken şeylerin bizlere hatırlatılmak ve engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak için İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğümüz elinden gelen çalışmaları yapıyor. Ben bu bağlamda özellikle engelliler koordinatörlerimiz Kevser Serap Eliaçık ve Yasin Bulut Hocalarımıza, ayrıca Talas İlçe Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğüne, bizlerin burada yaptığı konuşmaları işaret diline aktaran hoca hanıma ve gönül veren mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bir engelli annesi olmak gerçekten büyük bir fedakârlık istiyor. Sabredildiği sürece karşılığı cennet olan bir imtihanla yüz yüze engelli aileleri. Bu sebeple onların hayatını kolaylaştırmalıyız, onlara yardımcı olmalıyız. Ayrıca engelli kardeşlerimizin toplum içerisine katılması, toplumda kendisini ifade edebilmesi için de elimizden gelen her türlü imkânı sağlamalıyız.

Bizim Kur’an kurslarımıza işitme engelli kardeşlerimiz geliyorlar ve Kur’an-ı Kerim öğreniyorlar, edep ve ahlak öğreniyorlar. Aynı şekilde görme engelli kardeşlerimiz geliyorlar, kendilerine Kur’an-ı Kerim öğretiyoruz. Engelli kardeşlerimiz cami ve Kur’an kurslarına gelerek her türlü eğitimi alabiliyorlar. Bizler farkındalık oluşturmak için engelli kardeşlerimizle daha fazla birlikte olmalı ve onların hayatını kolaylaştırmalıyız. Sürekli olarak onları desteklemeli ve onların yanında olduğumuzu göstermeliyiz.

Engelliler Koordinatörlüğü olarak yaptığımız çalışmalar sonrası engelli bir kardeşimizin veya ailesinin yüzünde bir tebessüm gördüğümüz veya hissettiğimiz zaman dünyalar bizim olmuşçasına seviniyoruz, mutlu oluyoruz. Yüce Mevla her insanı farklı şekillerde imtihan eder. Bunların her birisinin birer imtihan olduğunu düşüneceğiz. Engellilik bir imtihan aracıdır, engelsizlikte bir imtihan aracıdır. Önemli olan cenneti kazanabilmektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Program, Görme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Kur'an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Dini Bilgiler Yarışmasının bu yılki birincisi olan görme engelli Yunus Emre Selçuk’un annesi Zehra Selçuk tarafından yapılan dua ile son buldu.

Programın sonunda Abdülhamit Han Kur’an Kursu öğrencileri tarafından hazırlanan çeşitli ikramlar katılımcılara sunuldu.

Düzenlenen programa İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, engelli koordinatörleri, engelli vatandaşlar ile aileleri ve vatandaşlar katıldı.

İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğünce “Azim varsa engel yok” programlarının ilki İncesu ilçesinde gerçekleşmişti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?