banner250

banner246

Umuda Engel Yok

Kayseri İl Müftülüğünce engelli vatandaşlara yönelik özel bir program düzenlendi.

Kayseri Müftülüğü 01.01.2020, 19:46
Umuda Engel Yok
© Diyanet Haber

Toplumun bütün kesimlerine ulaşma gayretiyle çalışmalarını sürdüren Kayseri İl Müftülüğü, engelli vatandaşlara yönelik “Umuda Engel Yok” konulu program düzenledi.

İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğünce düzenlenen program, görme engelli öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açış konuşmasını yapan Hacılar İlçe Müftüsü Yusuf Ay, “İlçe Müftülüğümüz ve İl Müftülüğümüz olarak gençlerimizi yarınlara hazırlamanın çaba ve gayreti içerisindeyiz. Modernizmin tüm değerleri yıkıp yok ettiği bir dünyayı yaşıyoruz. Biz; dünyada birbirimize destek olmak, birbirimize yardım etmek, dünyayı daha yaşanılır hale getirebilmenin çaba ve gayreti içerisinde olmak zorundayız. Hayatın hiçbir şekilde engel tanımadığını, insanların birbirinin kurdu olmaktan ziyade insanların birbirinin yurdu olduğunu Müslümanlar olarak ortaya koymak durumundayız.” dedi.

Sonrasında kürsüye gelen Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven ise şunları kaydetti:

“Her insan bir gün engelli olabilir. Bizler ya bir engelliyiz ya bir engelli yakınıyız ya da bir engelli adayıyız. Ülkemiz insanının yüzde 10’u çeşitli engel derecelerine göre engellidir. Bizler dünya hayatı içerisinde çeşitli şekillerde sınanırız, imtihan oluruz. Engellilik ya da engelli yakını olmak da imtihandır. Bir insan engelliliğini bir imtihan vesilesi olarak görüp sabreder ve isyan etmezse ve sabırla karşılık verecek olursa karşılığı cennet olur.

Peygamberimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: ‘Rabbimiz şöyle buyurdu: Ben eğer kulumun iki sevgilisini alırsam, yani iki gözünü alırsam o bu dünya hayatında âmâ olarak, görme engelli olarak yaşar da buna sabrederse bunun karşılığı kesinlikle cennetim olacaktır.’

Evinde ve ailesinde engelli bireyi bulunan kardeşlerimiz; bu sıkıntı ve zorluğu, sabır ve tahammül ile karşılayacak olurlarsa onların da inşallah ahiretteki yeri cennet olacaktır. Engelli yakını olan ailelerimize toplum olarak destek vermeliyiz. Toplum olarak onların hayatlarını kolaylaştırmalıyız. Devletimiz bir taraftan engellilere bakım yapan kimselere ekonomik destek veriyor. Diğer taraftan belediyelerimiz bu manada bir kısım hizmetler veriyor. Müftülükler olarak bizlerin de il ve ilçelerde bir tane bayan ve bir tane erkek olmak üzere iki kişiden oluşan Engelli Koordinatörlüğümüz var.

Engelli koordinatörlerimiz vasıtasıyla bizler şehrimizin engelli bireylerine ulaşarak, aileleriyle diyalog kurarak, onlara bu dünyada yaşama sevinci verecek, bu dünyadaki imtihana sabrı ve tahammülü öğretecek din eğitimi veriyoruz. Kur’an kurslarımızda işitme engelli kardeşlerimize işaret diliyle, görme engelli kardeşlerimize Braille alfabesiyle Kur’an öğretimi, dini bilgiler ve değerler eğitimi hususunda elimizden gelen yardımları yapıyoruz. Engelli kardeşlerimizin maddi manevi ihtiyaçlarına Türkiye Diyanet Vakfı öncülüğünde yardımcı oluyoruz.”

İl Müftülüğü Engelli Koordinatörü Kevser Serap Eliaçık tarafından yapılan sunumların ardından engelli öğrencilerin işaret dili ile söyledikleri ilahilerle devam eden program, Talas İlçe Müftüsü Bünyamin Turgut tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Programa İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Hacılar İlçe Müftüsü Yusuf Ay, Talas İlçe Müftüsü Bünyamin Turgut, daire amirleri, din görevlileri ve engelli vatandaşlarla aileleri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)