banner250

banner203

Kayserili hayırseverlerden Diyarbakır’a Kur’an kursu

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde Kayserili hayırseverler tarafından yaptırılacak Kur'an kursu binasının temeli, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen'in katıldığı törenle atıldı.

Kayseri Müftülüğü 11.10.2018, 12:11
Kayserili hayırseverlerden Diyarbakır’a Kur’an kursu
© Diyanet Haber

Diyarbakır Kayapınar ilçesinde 4 bin metrekare alanda inşa edilecek Kur'an kursu binasının temeli atıldı.

Kayserili hayırseverler tarafından yaptırılacak olan Kur'an kursu binasının temel atma törenine, Diyanet İşleri Başkan YardımcıDr. Burhan İşliyen,  Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Kayapınar İlçe Müftüsü Mehmet Sırrı Şık, din görevlileri, kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, 1,5 yıl önce Kayseri Müftüsü Şahin Güven ile görüşerek bölgeler ve şehirlerarası kardeşlik duygularının pekişmesi için çalışma başlattıklarını dile getirdi. Dr. İşliyen, "Kayseri Müftümüz bunu kabul edip sahip çıktı. Önce biz Kayseri'den gelen 40'a yakın dostumuzu aileleriyle evlerimizde misafir ettik. Sonra biz onlara misafir olduk. Kur'an kursu fikri bu görüşmelerde ortaya çıktı." dedi.

Kayapınar Belediyesinin tahsisini yaptığı alana kurs binasının temelini attıklarını dile getiren ve inşaatın en kısa sürede tamamlanmasının planlandığını belirten İşliyen, "İnşallah bu kurs binası Diyarbakırlı çocuklarımıza hizmet edecek, manevi ve ahlaki noktalarda katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, bu hayra vesile olanlara teşekkür etti. Belediye olarak memleketin imar ve ihyası, insanların eğitimi için canla başla çalıştıklarını ifade eden Balcı, her alanda güzel işleri desteklediklerini söyledi. Kur'an kursuna giden çocukların ve camilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına, 5 caminin imar yerinin belirlenmesine ve temelinin atılmasına destek verdiklerini dile getiren Ozan Balcı, bu ve buna benzer güzel yatırımların memleketin birlik, beraberlik, kardeşlik ve huzuruna vesile olacağını kaydetti.

Kayseri Müftüsü Şahin Güven ise Kayseri'den isminin açıklanmasını istemeyen bir hayırsever iş adamının destekleriyle Kur'an kursu binasının yapımını üstlendiklerini dile getirerek "Kayseri Müftülüğü olarak katkı sağlayacağız. Diyarbakır'daki evlatlarımıza hizmet etmek için böyle bir yerin temelini attık. Yüce Mevla bir an önce tamamlayıp hizmete açmayı nasip etsin." dedi.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin'in yaptığı dua ile temel atma töreni tamamlandı. 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?