banner250

banner246

Kayseri'den Son Hac Kafilesi Yola Çıktı

Kayseri’den son Hac kafilesi, Ahmet İnci Camiinden uğurlandı

Kayseri Müftülüğü 02.08.2018, 11:49
Kayseri'den Son Hac Kafilesi Yola Çıktı
© Diyanet Haber

270 kişilik son hac kafilesinin uğurlandığı program, Ahmet İnci Camii Müezzin-Kayyımı Zafer Akçakoca’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Hacı adaylarının, çıktıkları yolun çok kıymetli ve çok önemli olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Müftü Güven, kendilerine bazı hatırlatmalarda bulunacağını ifade ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kutsal beldelere ibadet için gidiyorsunuz. Bundan dolayı gittiğinizde kendinizi alışverişe kaptırmayın. Manevi alışveriş, manevi ticaret için gidiyorsunuz; maddi ticaret için değil. Alışverişe kendinizi kaptırdığınızda, ibadetlerinizi yerine getirme noktasında sorun yaşıyorsunuz. Bir vakit namazınızı Kâbe’de, Mescid-i Nebevî’de kılmadığınızda kayıp içerisinde olursunuz.

Orada esas olan ibadet etmektir. Kendimizi fazla yormamak şartıyla birkaç günde bir umre yapabiliriz. Ama en çok yapacağımız ibadet; tavaf olmalı. Çünkü tavaf ibadetini Kâbe dışında hiçbir yerde yapamayız. Öyleyse tavaf ibadetine fazlasıyla önem vermeliyiz.”

“Yakın uzak herkesle helalleşin!”

Oralara gidip de dönememek, dönüp de buradakileri bulamamak durumu hâsıl olabileceğinden dolayı, gitmeden önce herkesle helalleşmeleri gerektiğini hatırlatan Kayseri Müftüsü Güven, hacı adaylarından özellikle şu ricalarda bulundu:

“Çocuklarınızdan huzursuzluk yaşayanlar varsa, namaz kılmayanlar, tesettüre girmeyenler varsa onlar için dua edin. Dualarınız çok önemli. Bizler için de dua edin. Biliyorsunuz ki hac yolculuğuna çıkanlardan herkes dua ister. Neden? Çünkü Peygamber Efendimizin (s.a.s.) sünnetidir bu. Kendisi gidemediği halde umreye giden Hz. Ömer’e (r.a.) Efendimiz, ‘Ya Ömer, gittiğin zaman bana da dua eder misin?’ demiştir. Peygamberimiz bile dua istemişse bizlerin daha çok istemesi gerekir. Onun için sizlerden dua istiyoruz.”

Hacı adaylarına, oralardan yenilenerek, taptaze umutlara bezenerek ve imanla donanarak dönmelerini tavsiye eden Müftü Doç. Dr. Şahin Güven, ayrıca onlardan sabırlı olmaları uyarılarında bulunarak şimdiden ibadetlerinin kabul olmasını temenni etti. Konuşmasının ardından dua eden Müftü Güven, ayrıca dün Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde asker eşini ziyaretten dönerken, teröristlerin yola daha önce döşedikleri mayını patlatmaları sonucu yaşamını yitiren şehidimiz Nurcan Karakaya ve on bir aylık bebeğine de Yüce Allah’tan rahmet diledi.

Konuşma ve duanın ardından hac kafilesi, Medine’ye gitmek üzere uğurlandılar.

Hacı adaylarına, 1 kafile başkanı, 6 erkek din görevlisi ve 1 kadın irşat görevlisi rehberlik ve refakat edecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?