banner250

banner203

"İlmi aktarmadan önce onu yaşamalısınız"

Kayseri Müftülüğü, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören uluslararası ilahiyat öğrencilerini kahvaltı programında ağırladı.

Kayseri Müftülüğü 06.03.2019, 14:45
"İlmi aktarmadan önce onu yaşamalısınız"
© Diyanet Haber

Kayseri Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde sürdürülen "Uluslararası İlahiyat Programı" (UİP) kapsamında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde ilahiyat eğitimi alan öğrencileri kahvaltı programında buluşturdu.

Kahvaltı programına çeşitli etkinliklere katılmak üzere Kayseri’de bulunan Kudüs Eski Müftüsü İkrime Sabri de katıldı.

Programda öğrencilere hitap eden İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, “Dünyadaki bütün Müslümanlar bizim kardeşimizdir. Bizler birlik olacağız. Maalesef İslam’ı kötü göstermek, özellikle batı dünyasında arayış içerisinde olan insanların İslam’la buluşmasını engellemek için İslam’ı terör dini, Müslümanları da terörist olarak gösteriyorlar. Oysa İslam adı üstünde barış dinidir; insanları öldürmeye değil, insanları diriltmeye gelmiştir. Bizi öldürmeye gelen bizde dirilip hayat bulacaktır. Onun için bizler dinimizi iyi öğreneceğiz ve içimizdeki hainlere, terör örgütlerine asla fırsat vermeyeceğiz.”

Ardından söz alan Kudüs Eski Müftüsü İkrime Sabri ise şunları kaydetti:

“Size ilim talebeleri olarak tavsiyem şudur ki sizin ilim talep etmeniz üzerinize farzdır. Bu öğrendiğiniz ilimleri de memleketlerinizde insanlara aktarmak sizin için bir görevdir. Ancak ilmi aktarmadan önce onu yaşamalısınız. Bir insan eğer başkalarına faydalı ve etkili olmak istiyorsa önce kendisi yaşamalıdır. Zira bir kimse kendisi yaşamazsa söyledikleriyle kimseyi etkileyemez. Çünkü Yüce Mevla şöyle buyuruyor: 'Ey iman edenler! Niçin yapmadığınız şeyleri başkalarına söylersiniz. Yapmadığınız şeyleri başkalarına söylemek Allah katında büyük bir günahtır.' Sizler toplumun önünde olan insanlar olacaksınız. Eğer sizlerden bir hata çıkacak olursa, bir yanlış yapacak olursanız herkesin huzurunda o günahınız ve hatanız çok büyük olur. Bu sebeple sizler insanlara güzel örnek olun. Âlimin hatası sıradan insanların hatasından daha büyük ve tehlikelidir. Bizim isteğimiz sizlerin bütün İslam âlemine örnek olacak bir hayat yaşamanızdır. Ben burada Müftülüğümüze teşekkür ediyorum. Hem yapmış olduğu tebliğ ve irşat faaliyetlerinden dolayı, hem de sizin gibi öğrencilere ilim yolunda rehberlik ettiği ve sizlere her türlü imkânı hazırladığı için Müftülüğümüze teşekkür ediyorum. Müftülüğün yaptığı bu iş, tıpkı Peygamberimizin (s.a.s.) davetini insanlara yayarken yaptığı gibi, mesajlarını ulaştırırken yaptığı gibi bir davet metodudur. Ne mutlu bu metodu uygulayıp insanlara İslam’ı anlatanlara. Zamanınıza dikkat edin, zamanınızı ilim öğrenmeye teksif edin ve başka şeylerle uğraşmayın. Ben sizlere başarı ve muvaffakiyetler temenni ediyorum.”


 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?