banner250

banner246

İl müftülüğünden Mevlid-i Nebi haftasına özel üç farklı sergi

Kayseri İl Müftülüğünce ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ etkinlikleri kapsamında ‘Uluslararası Çizgilerle Yemen’ ve ‘Hüsn-i Hat ve Ebru Sergisi’ açıldı.

Kayseri Müftülüğü 20.11.2019, 11:15
İl müftülüğünden Mevlid-i Nebi haftasına özel üç farklı sergi
© Diyanet Haber

Uluslararası Çizgilerle Yemen

Kayseri İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi iş birliğinde Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle ‘Uluslararası Çizgilerle Yemen’ sergisi açıldı.

60 ülkeden 115 çizerin eserinin yer aldığı serginin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, “Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan çizerlerimizin Yemen’de yaşanan drama dikkat çekmek için yaptıkları eserlerin bir araya toplanması sonucu gerçekleşen bu sergimizde Yemen’i anlatan eserler yer alıyor. Kayserililer’in bu sergiyi gezmelerini ve burada anlatılan dramı görmelerini istiyor, bu anlamda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Hepiniz biliyorsunuz Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, dünyanın neresinde bir acı varsa, neresinde ihtiyaç varsa oraya yardımcı olmaya çalışıyor. Bunun en önemli ayaklarından birisi de halkımızın dünyanın dört bir yanında yaşanmakta olan dramlara dikkatlerinin çekilmesidir. İnşallah Kayseri halkımız, buradaki çizerlerimizin çizmiş olduğu Yemen’deki dramı görerek farkındalıkları artar ve ona göre ellerinden gelen gayreti gösterir diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hüsn-i Hat ve Ebru Sergisi”

Öte yandan Kayseri İl Müftülüğü tarafından 'Mevlid-i Nebi Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Hüsn-i Hat ve Ebru Sergisi' açıldı.

İl Müftülüğü binasının giriş katında sergilenen ve 6 farklı sanatçının 52 eserine yer verilen serginin açılışında konuşan İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, “Kayserili Hattatlar Karma Eser Sergisi Hattat Yusuf Şükrü Şafak önderliğinde ilimizde 30 yıl önce başlayan bir hat yolculuğudur ve meyvelerini bugün toplanmaktayız. Ayrıca Hunat Kültür Merkezi’nde yaklaşık 10 yıldır halka açık ücretsiz olarak verilen derslerde yetişen öğrencilerin eserleri de bu sergimizde yer almaktadır.” dedi.

Sergide hüsn-i hat yazı türlerinin büyük bir bölümüne dair örneklerin sergilendiğini kaydeden Müftü Güven şöyle devam etti:

“Bu serginin bir özelliği de bitmekte olan ‘Edirne Kari’ örneklerinin bulunmasıdır. Sergide hüsn-i hat, tezhib, çini, ebru, Edirne Kari, resim ve kaligrafi çalışmalarının yer aldığı 52 eser bulunuyor. Sergideki eserlerin kalitesi ulusal ve uluslararası düzeydedir.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)