banner203

banner250

Hafızlık Yarışması Türkiye Finali Kayseri’de yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur’an kursu öğrencileri arasında düzenlenen ‘Hafızlık Yarışması Erkekler Türkiye Finali’ Kayseri İl Müftülüğü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kayseri Müftülüğü 08.11.2019, 15:20
Hafızlık Yarışması Türkiye Finali Kayseri’de yapıldı
© Diyanet Haber

Kayseri Ahmet İnci Camii’nde düzenlenen Hafızlık Yarışması Erkekler Türkiye Finali’, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açış ve selamlama konuşması yapan İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven şunları kaydetti:

Diyanet İşleri Başkanlığımız Kur’an’a hizmet yolunda, İslam’a hizmet yolunda birçok faaliyet yürütmektedir. Bu faaliyetlerden biri de ülkemizin dört bir tarafında bulunan hafızlık eğitim merkezlerimiz ve Kur’an kurslarımızdır. Kayserimizde şu anda 16 yatılı Kur’an kursumuz ile hizmet vermekteyiz.

Kur’an kurslarımızda eğitim gören öğrencilerimize her türlü maddi ve manevi yardımı yapan hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Bu öğrencilerimiz kolaylıkla yetişmiyor. Bu öğrencilerimizin bir de hocaları var. O hocalar gecelerini gündüzlerine katarak, gece gündüz demeden öğrencilerimizin hafız-ı kelam olmaları için gayret gösterdiler, çalıştılar, çabaladılar.

Bugün kim dereceye girerse girsin, kim birinci, ikinci veya üçüncü olursa olsun, öncelikle şunu bilelim ki bu öğrencilerimiz Türkiye genelinde yapılan yarışmaların sonucunda ilk 7’ye giren öğrencilerimizdir. Onun için bu öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç ise Peygamber Efendimizin (s.a.s.); “Ümmetimin en şereflileri Kur’an’ı taşıyan, Kur’an’ı hıfz etmiş, Kur’an hafızı olan kimselerdir.” hadis-i şerifini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pek çok yarışmalar yapılıyor, etkinlikler düzenleniyor. Ama en hayırlı, en feyizli ve en bereketli bir yarışma için bu gün buradayız. Bu hayırlı, bereketli yarışma için atılan her adım hayırlı ve bereketlidir.

Biz 18 yaş altı hafızlarımız arasında bu yarışmayı düzenledik. Ama hafız kardeşlerimize baktığımız zaman 12-14 yaş arasında olduğunu görüyoruz. Cenab-ı Hakk özenen, arzu eden, gönlünün titreyen teliyle; ‘Allah’ım bizim hanemize hafız nasip et!’ diye dua eden kardeşlerimizin dualarını müstecap eylesin. Bu kardeşlerimizin yaşayan Kur’an olmalarını nasip eylesin. Ülkemizin hafızlarına örnek, ahlakıyla, kemaliyle, duruşuyla, tavrıyla, okuyuşuyla, ibadetiyle, ilmiyle, ameliyle örnek olan hafızlar olabilmelerini Rabbim bu kardeşlerimize nasip eylesin.”

Konuşmaların ardından yarışma başladı. Kayserili vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda yedi farklı ili temsilen katılan hafızlar birinci olabilmek için mücadele etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Yaşar Çuhadar başkanlığında oluşturulan komisyonun değerlendirmeleri sonucunda Kayseri Melikgazi Hisarcık Erkek Kur'an Kursu öğrencisi Selahaddin Benli birinci, Manisa Akhisar Hilaliye Erkek Kur'an Kursu öğrencisi İbrahim Mete Çoban ikinci, İstanbul Bahçelievler İmam-ı Müslim Camii Hacı Süleyman Kamadan Erkek Kur'an Kursu öğrencisi Ahmet Yasin Karakaş ise üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren ve finale kalan bütün hafızlar Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ödüllendirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Kur’an kursu öğrencileri, finale kalan hafızların aileleri ve hocaları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
Hafiz yasir 2 yıl önce
Şu yarışmalar güzelde ordaki 7 hafızada birincidir sizin böyle birincimiz o ikincimiz şu dememiz çok yanlış birşeydirhepsi birincidir ve buyuzdendirki bidahaki haberlerini lütfen güzel yazmeya çalışın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?