banner250

banner246

"Gençlik Huzur'da Buluşuyor"

Kayseri Müftülüğünce Hunat Camii'nde düzenlenen “Gençlik Huzur’da Buluşuyor” programları sürüyor.

Kayseri Müftülüğü 07.03.2019, 14:26
"Gençlik Huzur'da Buluşuyor"
© Diyanet Haber

Kayseri Müftülüğü Hunat Camii'nde “Gençlik Huzur’da Buluşuyor” sloganıyla programlar düzenliyor.

Bu kapsamda düzenlenen son programa, Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven ve çeşitli programlara katılmak üzere Kayseri’de bulunan Eski Kudüs Müftüsü İkrime Sabri de katıldı.

İkrime Sabri’nin kıldırdığı sabah namazından sonra programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şahin Güven şunları kaydetti: 

“Bugün bir misafirimiz var. Biraz önce burada bizlere namaz kıldıran hocamız, Eski Kudüs Müftümüz İkrime Sabri Hocamız. Çeşitli programlar vesilesiyle Kayseri'mizdeydi. Hocamıza teklif ettik, bizlere Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da kıldırmış olduğu namazdan bir de buradaki kardeşlerimize kıldırmasını söyledik. Allah kendisinden razı olsun. Bizlere sabah namazını kıldırdı. Dün Türkiye Diyanet Vakfımızın üniversite kız öğrencilerinin kalmış olduğu yurdumuzda öğrencilerimize hitap etti. Bugün de sizlere burada hitap edecekler.”

Eski Kudüs Müftüsü Sabri ise şöyle konuştu:

“Şu topluluk ne kadar güzel bir topluluk. Dede var, baba var, oğul var. Yani dede-oğul-torun, üç nesil hepsi birlikte Allah’a ibadet etmek için bir araya geliyorsunuz. Böyle olduğu sürece kıyamet gününe kadar Allah Teâlâ sizlere yardım edecek ve zaferini nasip eyleyecektir. Şu ne kadar güzel bir tablo ki torunlar, küçük evlatlar, gençler sabah namazında camiye geliyor. Aslında bu, Peygamberimizin (s.a.s.) uygulamış olduğu nebevi terbiye metodudur. Çocuklarımız camiye gelerek dedeleriyle babalarıyla birlikte burada namaz kılıyorlar, bu nebevi metoda devam etmek zorundayız. Hepiniz de biliyorsunuz ki Peygamber (s.a.s.) davetine ilk başladığı zaman etrafında gençleri buldu. Gençler, ilk önce tabi oldu. Onun için hep Peygamberimiz (s.a.s.) şunu söyledi: ‘Gençlere iyi davranmanızı tavsiye ediyorum, çünkü o gençler vasıtasıyla biz zafer kazandık, başarıya ulaştık. 

Kudüs ve Mescid-i Aksa, Allah Teâlâ’nın çevresini mübarek ve bereketli kılmış olduğu bir yerdir. Aynı zamanda Mescid-i Aksa, Peygamberimiz (s.a.s.)’in miraca çıkmış olduğu bir yerdir. Bu hakikati Allah Teâlâ İsra suresinin başındaki bir ayetle bize bildirmektedir. Böylece bu İsra gecesiyle Mekke ile Kudüs’ü, Medine ile Mescid’i Aksa’yı Yüce Rabbimiz birbirine bağladı. Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadisinde bizlere, ‘Şu üç mescid için yola çıkılsa, aylar boyu yolculuk yapılsa ve sadece orada iki rekât namaz kılmak için bütün bu zahmetlere katlanılmaya değer.’ dediği üç mescit: Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve Mescid-i Nebevi’dir.  

Müslümanların yaşamış olduğu her yer mübarektir. Bu sebeple Türkiye de mübarektir, Türk halkı da mübarek ve değerli insanlardır. Filistin ve Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin toprağı değildir. Dünyanın neresinde olursa olsun, her bir Müslümanın toprağıdır orası. Bu sebeple dünyanın neresinde olursa olsun bütün Müslümanlar Mescid-i Aksa ile kalben, zihnen, gönülle irtibat halindedirler.”

Program, konuşmaların ardından tesbihat ve dualarla tamamlandı. Cami çıkışında cemaate sıcak çorba ikram edildi.


 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?