banner250

banner255

Gençler ümidimiz ve istikbalimizdir

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Kayseri il müftülüğü tarafından ikincisi düzenlenen  “Arşın Gölgesindeki Genç” konulu gençlerle sabah namazı buluşması programı Melikgazi İlçe Müftülüğü’ne bağlı TOKİ Yavuz Sultan Selim Camii’nde düzenlendi.

Kayseri Müftülüğü 24.11.2018, 01:29
Gençler ümidimiz ve istikbalimizdir
© Diyanet Haber

Sabah Namazı sonrası cemaate hitap eden il müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven,
 

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Mevlid Kandili gününü de içerisine alan haftayı, yani 17-24 Kasım tarihini Mevlid-i Nebi Haftası olarak ilan etti. Ve İstanbul’da büyük bir açılışla Mevlid-i Nebi Haftamız başlamış oldu. Bu açılışa Sayın Cumhurbaşkanımız ve Diyanet İşleri Başkanımız da iştirak ettiler. Bizler de bütün il ve ilçe müftülüklerinde onlarca,  program hazırladık. Bu hafta içerisinde sizlere dilimizin döndüğü, gücümüzün yettiği ölçüde Peygamberimizi anlatmaya çalışacağız.

Kayseri İl Müftülüğü ve Melikgazi İlçe Müftülüğü iş birliği içerisinde bu gün de buradayız. İlk açılış olarak sabah namazı buluşmamızı Talas’ta gerçekleştirmiştik.
 

Mevlid-i Nebi Haftamızın ana teması “Peygamberimiz ve Gençlik.” Gençliğimize yatırım yapmalıyız. Gençlerimiz bizim ümidimiz ve istikbalimizdir. Öyleyse gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. İnsanoğlunun üç evresi vardır; çocukluk, gençlik ve ihtiyarlık. Çocukluk çağında sürekli alıp öğrenir, ama kendisinin her şeye gücü yetmez. İhtiyarlık çağında da çok fazla bilgi ve tecrübe vardır ama o bilgi ve tecrübesini hayata aksettirebilecek gücü, kuvveti ve takati kendisinde bulamayabilir. Ama gençlik çağında hem bilgi hem de ümitle yaşar gençlik. Geleceği inşa edecekler gençlerdir. Bu sebeple gençler üzerinde önemle durmalıyız. Peygamberimiz insanları İslam’a davete başladığı zaman ilk önce gençler iman ettiler. Mekke-i Mükerreme’de iman edenlerin sayısı 13 yılda yaklaşık 250 civarında idi. Bunların 2/3’ünün yaşı 15-25 yaş arasındaydı. Peygamberimiz o gençleri yetiştirdi ve onlara onur verdi. Onları geleceğe hazırladı. Yüce Mevla gençlerimizi Allah’a kullukla yetiştirmeyi nasip eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

Müftü Güven’in sohbeti sonrası program, tesbihat ve Melikgazi İlçe Müftüsü Yahya Polat tarafından yapılan dua ile sona erdi. Program sonrası cami çıkışında Melikgazi Belediyesi’nin katkılarıyla cemaate çorba ikramı yapıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)